Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny i Polska zacieśnią współpracę wojskową

0
Podziel się:

Dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa i możliwości jej pogłębienia
będą głównym tematem rozmów szefa MON Tomasza Siemoniaka w Chinach.

Chiny i Polska zacieśnią współpracę wojskową
(Reporter)
bEUfSxCd

Dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa i możliwości jej pogłębienia będą głównym tematem rozmów szefa MON Tomasza Siemoniaka w Chinach. Szef MON w środę udaje się do ChRL, gdzie dzień później rozpoczyna wizytę na zaproszenie ministra obrony tego kraju.

_ Główne tematy rozmów to współpraca i to, jak sprawić, żeby tych kontaktów było więcej. Jesteśmy gotowi gościć chińskich studentów i wojskowych, z tamtej strony zainteresowanie także jest duże _ - powiedział szef MON. Przypomniał, że współpraca wojskowa z Chinami trwa od lat i obejmuje m.in. wizyty oficerów na stanowiskach dowódczych.

_ Do tradycyjnych pól współpracy należy medycyna, Chińczycy są zainteresowani działalnością naszego Wojskowego Instytutu Medycznego; od wielu dziesięcioleci trwa współpraca w dziedzinie geografii wojskowej _ - powiedział minister.

bEUfSxCf

Dodał, że zainteresowane współpracą z Chinami są także polskie wojska specjalne. _ Są możliwości zorganizowania naszym +specjalsom+ ćwiczeń na poligonach w takich warunkach klimatycznych i przyrodniczych, jakich w Polsce nie ma. Chciałbym, żeby współpraca dotyczyła także naszych uczelni wojskowych i zwiększenia wymiany słuchaczy _ - powiedział.

_ Chciałbym podkreślić, że moja wizyta wpisuje się w szerszy kontekst poprawiających się stosunków polsko-chińskich _ - powiedział minister, przypominając, że w grudniu 2011 Chiny odwiedził prezydent Bronisław Komorowski, a w ubiegłym roku wizytę w Polsce złożył premier Chin.

_ Rośnie rola Chin na świecie; są aktywne gospodarczo, starają się być też coraz bardziej aktywne politycznie, zabiegają, by ich pozycja gospodarcza przekładała się także na pewne zdolności wojskowe. Faktem jest, że w ciągu ostatnich 20 lat stały się tak istotnym państwem, że są partnerem w każdej debacie dotyczącej globalnego bezpieczeństwa. My jako państwo europejskie, członek NATO i Unii Europejskiej, też chcemy być partnerami dla Chin _ - powiedział.

_ Jesteśmy ciekawi oceny chińskich partnerów dotyczącej sytuacji w Azji _ - dodał. Zwrócił uwagę na kontekst afgański - Chiny są obecne gospodarczo w Pakistanie, a Polska utrzymuje dialog z takimi państwami regionu jak Kazachstan i Uzbekistan.

bEUfSxCl

Zwrócił uwagę, że jego wizyta następuje po zmianie rządu w Chinach, która nastąpiła w marcu.

W maju ub. r. wizytę w Polsce złożył ówczesny minister obrony Chińskiej Republiki Ludowej gen. Liang Guanglie. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Europie i Azji, transformacji armii Polski i Chin oraz ubiegłorocznego szczytu NATO. Wcześniej Polskę odwiedził ówczesny premier Chin Wen Jiabao.

W grudniu 2009 Polska i Chiny zawarły umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Pierwsza dwustronna umowa o współpracy obronnej w historii polsko-chińskich relacji wojskowych przewiduje spotkania ministrów obrony, szefów sztabów generalnych i innych przedstawicieli stron; kontakty ekspertów, konsultacje polityczno-wojskowe, konferencje i seminaria; udział obserwatorów w ćwiczeniach wojskowych; udział w misjach pokojowych i operacjach humanitarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Niezwykła propozycja Rosji. Chodzi o wywiad Władymir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego z Polską.
Chiny nie szykują się do wojny. Czy to prawda? Wcześniej Chiny stanęły po stronie USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, popierając wprowadzenie sankcji przeciwko Korei Płn. po przeprowadzonej przez ten kraj w lutym próbie jądrowej.
Chińskie wojska w stanie gotowości Korea Północna straszy Południe i USA, ale ewentualny konflikt w znacznym stopniu zaangażowałby też Chiny.
Berlin odwołał manewry z Rosją. Przez Polskę Kooperacja między Bundeswehrą i rosyjskimi siłami zbrojnymi trwa od 2006 roku.
bEUfSxCG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)