Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny krytykują Japonię w związku z amerykańskim radarem

0
Podziel się:

Chiny skrytykowały w poniedziałek Japonię za zgodę na umieszczenie na jej
terytorium przez USA mobilnego radaru do monitorowania północnokoreańskich prób rakietowych.
Zdaniem Pekinu może to zaszkodzić stabilności regionu i równowadze strategicznej.

bEDyMPfp

Chiny skrytykowały w poniedziałek Japonię za zgodę na umieszczenie na jej terytorium przez USA mobilnego radaru do monitorowania północnokoreańskich prób rakietowych. Zdaniem Pekinu może to zaszkodzić stabilności regionu i równowadze strategicznej.

Pracujący w paśmie X (czyli na falach o długości 3 centymetrów) radar ma się znaleźć w mieście Kyotango na wysuniętym w Morze Japońskie półwyspie Tango. Będzie w stanie wykrywać pojedyncze głowice pocisków balistycznych na odległość ponad tysiąca kilometrów.

Jak oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hong Lei, radar "nie przyczyni się do regionalnego nierozprzestrzeniania broni jądrowej i regionalnej stabilności oraz wywrze skrajnie negatywny wpływ na globalną równowagę strategiczną".

bEDyMPfr

"Niektóre kraje lub bloki w regionie pod pretekstem zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej jednostronnie instalują systemy antyrakietowe lub podejmują współpracę blokową (ze Stanami Zjednoczonymi)" - dodał rzecznik.

Stosunki Pekinu z Tokio są od wielu miesięcy wyraźnie napięte w związku z ich sporem o suwerenność nad położonym na Morzu Wschodniochińskim niezamieszkanym archipelagiem, nazywanym w Japonii Senkaku, w Chinach zaś Diaoyu. Eskalacja konfliktu nastąpiła we wrześniu ubiegłego roku, gdy japoński rząd wykupił te wyspy od ich dotychczasowego prywatnego właściciela. (PAP)

dmi/ mc/

14634357 int.

bEDyMPfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)