Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Marszałek Sejmu zachęcała w Tianjinie do kontaktów gospodarczych

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. wizyty polskiej delegacji w terminalu LNG w Tianjinie
#

# dochodzi informacja nt. wizyty polskiej delegacji w terminalu LNG w Tianjinie #

06.06. Warszawa (PAP) - Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w czwartkowej rozmowie w Tianjinie z przewodniczącym Miejskiego Kongresu Ludowego, Xiao Huaiyuanem, apelowała o zacieśnienie współpracy gospodarczej oraz namawiała młodzież do wyjazdu na studia w Polsce.

Kopacz podkreśliła znaczenie dwudziestoletniej współpracy, jaka łączy Tianjin z polskim miastem partnerskim, Łodzią i powiedziała, że przyszedł czas, żeby wykorzystać dobrą atmosferę stosunków do intensyfikacji kontaktów gospodarczych. Dobry klimat takich ważnych dla Polski bezpośrednich negocjacji międzyregionalnych tworzy Forum Regionalne, które zakończyło się w kwietniu dużym sukcesem.

W odpowiedzi Xiao stwierdził, że forum jest znakomitą okazją do wspólnego poznawania siebie oraz nawiązywania połączeń biznesowych i zaproponował kolejną organizację podobnego wydarzenia na terenie Tianjinu.

Kopacz po raz kolejny w czasie obecnej wizyty w Chinach przedstawiła miejscowej młodzieży ofertę polskich uczelni, zwłaszcza medycznych, oferujących studia w języku angielskim. Zaletą takich studiów są, jak mówiła, konkurencyjne w porównaniu z innymi uczelniami europejskimi ceny, wysokie kwalifikacje kadry specjalistycznej i znakomita baza naukowa.

Władze Tianjinu przedstawiły kadrę fachowców, która odpowiedzialna będzie za kontynuację kontaktów w tej sprawie.

Nawiązując do wielkiego zanieczyszczenia powietrza w Tianjinie, Kopacz zaoferowała współpracę strony polskiej przy rozwiązywaniu chińskich problemów z ochroną środowiska naturalnego.

Xiao powiedział, że miasto Tianjin ma pełną życzliwość prezydenta Xi Jinpinga i władz centralnych na stworzenie specjalnej, wzorcowej strefy ekologicznej i wszelkie doświadczenia innych krajów są w tym zakresie bardzo cenne.

Kopacz prosiła również władze miejskie o przychylność i pomoc w projekcie otwarcia katedry nauk polskich przy uniwersytecie w Tianjinie, z możliwością nauczania języka polskiego.

Polska delegacja parlamentarna z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz przedstawiciele spółek z sektora energetycznego odwiedzili terminal LNG w Tianjin. Spotkali się także z kierownictwem spółki Port Group Co. Ltd. zarządzającej portem oraz z inwestorem terminala, firmą CNOOC - poinformowało w czwartkowym komunikacie biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

W czasie spotkania rozmawiano o kierunkach dywersyfikacji dostaw gazu, rozwoju technologii związanych z wydobyciem i przesyłem tego surowca, a także współpracy polsko-chińskiej w zakresie budowy terminali LNG. Nawiązanie współpracy ze stroną chińską i wymiana doświadczeń związanych z realizacją takich projektów jak budowa i zarządzanie infrastrukturą portową do odbioru i przesyłu skroplonego gazu ziemnego jest dla Polski atrakcyjna m.in. ze względu na realizowany projekt uruchomienia w Świnoujściu pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej terminala LNG - czytamy w komunikacie.

W czasie spotkania przedstawiono chińskim partnerom stan prac przy budowie tego terminala. Zaprezentowano także możliwości, jakie dla chińskich spółek będzie stwarzać rozbudowa infrastruktury towarzyszącej terminalowi.

Spotkanie było także okazją do rozmowy na temat innych możliwych wspólnych projektów energetycznych. Oba kraje rozwijają energetykę odnawialną, prowadzą też poszukiwania gazu z łupków. Rozmowy polskiej delegacji i przedstawicieli biznesu ze stroną chińską pokazały, że Polska i Państwo Środka są zainteresowane rozwojem dwustronnej współpracy naukowo-badawczej oraz wymianą doświadczeń związanych z rozwojem różnych gałęzi sektora energetycznego, w tym m.in. poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego. Wśród tematów poruszonych w czasie spotkania były także doświadczenia związane z rozwojem energetyki wodnej.

W czasie spotkania uzgodniono również kwestie organizacji Dnia Polskiego w czasie szczytu Gas Tech Summit, który odbędzie się 26-28 czerwca w Tianjin. Wydarzenie będzie okazją do promocji polskich doświadczeń w zakresie rozbudowy infrastruktury gazowej.

Podczas wizyty w Chinach przedsiębiorcy z sektora energetycznego zapoznali się także z rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi w Elektrowni Trzech Przełomów na rzece Jangcy oraz jej funkcjonowaniem. W czasie rozmów firma China Gezhouba, chiński wykonawca elektrowni, zapowiedziała otwarcie w Warszawie jedynego w Europie oddziału spółki - głosi komunikat.

Kopacz powiedziała PAP, że w rozmowach fachowców gospodarczych strona chińska złożyła deklarację o stworzeniu przez chiński Exim Bank funduszu inwestycyjnego z siedzibą w Luxemburgu, który przeznaczy 500 mln dolarów na inwestycje w regionie Europy Środkowej. Partnerem funduszu ze strony polskiej będzie nowo powstała spółka celowa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Zarówno fundusz, jak i PIR będą miały wzajemne powiązania udziałowe. Strona polska chciałaby, aby większość środków funduszu przeznaczone były na projekty inwestycyjne prowadzone w Polsce, ale obecnie jest tylko zgoda Chińczyków na użycie w naszym kraju 35 proc. tej sumy. W ramach współpracy Exim Bank otworzy w Polsce jedyny swój oddział w Europie Środkowej.

Tianjin to, obok Pekinu, Szanghaju i Chongqingu jedno z czterech miast wydzielonych w Chinach o ludności (łącznej regionu) 10,5 mln, która ma wysoki na warunki chińskie standard dochodów ze średnią 14 tys. dolarów rocznie. W Tianjinie działa największy na północy Chin i czwarty, co do wielkości na świecie port morski. Jest to wielki ośrodek przemysłowy, z dominującym przemysłem maszynowym i energochłonnym przemysłem ciężkim. Z tego powodu jest tam bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza.

W piątek polska delegacja uda się do Kantonu, gdzie odbędzie spotkania z władzami prowincji Guangdong. Siedmiodniowa wizyta w Chinach delegacji polskich parlamentarzystów z marszałek Sejmu na czele rozpoczęła się poniedziałek.

Z Tianjinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)