Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Marszałek Sejmu zachęcała w Tianjinie do kontaktów gospodarczych

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w czwartkowej rozmowie w Tianjinie z
przewodniczącym Miejskiego Kongresu Ludowego, Xiao Huaiyuanem, apelowała o zacieśnienie współpracy
gospodarczej oraz namawiała młodzież do wyjazdu na studia do polskich uczelni.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w czwartkowej rozmowie w Tianjinie z przewodniczącym Miejskiego Kongresu Ludowego, Xiao Huaiyuanem, apelowała o zacieśnienie współpracy gospodarczej oraz namawiała młodzież do wyjazdu na studia do polskich uczelni.

Kopacz podkreśliła znaczenie dwudziestoletniej współpracy, jaka łączy Tianjin z polskim miastem partnerskim, Łodzią i powiedziała, że przyszedł czas, żeby wykorzystać dobrą atmosferę stosunków do intensyfikacji kontaktów gospodarczych. Dobry klimat takich ważnych dla Polski bezpośrednich negocjacji międzyregionalnych tworzy Forum Regionalne, które zakończyło się w kwietniu dużym sukcesem.

W odpowiedzi Xiao stwierdził, że forum jest znakomitą okazją do wspólnego poznawania siebie oraz nawiązywania połączeń biznesowych i zaproponował kolejną organizację podobnego wydarzenia na terenie Tianjinu.

Kopacz po raz kolejny w czasie obecnej wizyty w Chinach przedstawiła miejscowej młodzieży ofertę polskich uczelni, zwłaszcza medycznych, oferujących studia w języku angielskim. Zaletą takich studiów są, jak mówiła, konkurencyjne w porównaniu z innymi uczelniami europejskimi ceny, wysokie kwalifikacje kadry specjalistycznej i znakomita baza naukowa.

Władze Tianjinu przedstawiły kadrę fachowców, która odpowiedzialna będzie za kontynuację kontaktów w tej sprawie.

Nawiązując do wielkiego zanieczyszczenia powietrza w Tianjinie, Kopacz zaoferowała współpracę strony polskiej przy rozwiązywaniu chińskich problemów z ochroną środowiska naturalnego.

Xiao powiedział, że miasto Tianjin ma pełną życzliwość prezydenta Xi Jinpinga i władz centralnych na stworzenie specjalnej, wzorcowej strefy ekologicznej i wszelkie doświadczenia innych krajów są w tym zakresie bardzo cenne.

Kopacz prosiła również władze miejskie o przychylność i pomoc w projekcie otwarcia katedry nauk polskich przy uniwersytecie w Tianjinie, z możliwością nauczania języka polskiego.

Kopacz powiedziała PAP, że w rozmowach fachowców gospodarczych strona chińska złożyła deklarację o stworzeniu przez chiński Exim Bank funduszu inwestycyjnego z siedzibą w Luxemburgu, który przeznaczy 500 mln dolarów na inwestycje w regionie Europy Środkowej. Partnerem funduszu ze strony polskiej będzie nowo powstała spółka celowa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Zarówno fundusz, jak i PIR będą miały wzajemne powiązania udziałowe. Strona polska chciałaby, aby większość środków funduszu przeznaczone były na projekty inwestycyjne prowadzone w Polsce, ale obecnie jest tylko zgoda Chińczyków na użycie w naszym kraju 35 proc. tej sumy. W ramach współpracy Exim Bank otworzy w Polsce jedyny swój oddział w Europie Środkowej.

Tianjin to, obok Pekinu, Szanghaju i Chongqingu jedno z czterech miast wydzielonych w Chinach o ludności (łącznej regionu) 10,5 mln, która ma wysoki na warunki chińskie standard dochodów ze średnią 14 tys. dolarów rocznie. W Tianjinie działa największy na północy Chin i czwarty, co do wielkości na świecie port morski. Jest to wielki ośrodek przemysłowy, z dominującym przemysłem maszynowym i energochłonnym przemysłem ciężkim. Z tego powodu jest tam bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Od poniedziałku trwa siedmiodniowa wizyta w Chinach delegacji polskich parlamentarzystów z marszałek Sejmu na czele.

Z Tianjinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)