Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny: Muzułmanie w Urumczi zignorowali zakaz modłów w meczetach

0
Podziel się:

Tłumy wiernych pojawiły się w piątek w meczetach w Urumczi, głównym
mieście objętego od niedzieli zamieszkami chińskiego regionu Sinkiang, ignorując wcześniejszą
decyzję władz, które nakazały zamknięcie większości świątyń.

Tłumy wiernych pojawiły się w piątek w meczetach w Urumczi, głównym mieście objętego od niedzieli zamieszkami chińskiego regionu Sinkiang, ignorując wcześniejszą decyzję władz, które nakazały zamknięcie większości świątyń.

Jak informowała wcześniej chińska państwowa agencja Xinhua, władze nakazały zamknięcie meczetów w rejonie, gdzie doszło do najgwałtowniejszych starć między Hanami (etnicznymi Chińczykami) a wyznającymi islam Ujgurami.

Agencja Associated Press relacjonuje, że strażnicy otworzyli po kłótni z grupą około stu mężczyzn Biały Meczet, leżący niedaleko rejonu niedzielnych zamieszek. Wypowiadający się anonimowo milicjant powiedział AP, że mężczyzn wpuszczono do środka, by uniknąć przemocy.

Blisko tego miejsca milicja interweniowała, gdy grupa złożona z około 40 kobiet i mężczyzn zaczęła maszerować i wznosić okrzyki. Milicja szybko opanowała pochód, oddzieliła też od niego dziennikarzy i na kilka godzin zatrzymała czterech zagranicznych reporterów.

Nie wiadomo, ile meczetów otwartych było w piątek w liczącym 2,3 mln mieszkańców Urumczi. Sekretarz generalny miejscowego Stowarzyszenia Islamskiego zaprzeczył, by wydano rozkaz zamknięcia świątyń. Przedstawiciel urzędu do spraw religii powiedział natomiast, że pozwolono na otwarcie meczetów tylko w dzielnicach, gdzie nie doszło do zamieszek.

Xinhua podała, że poza Urumczi w Sinkiangu meczety były otwarte. Według Barry'ego Sautmana, socjologa z Hongkongu, w tym autonomicznym regionie Chin jest 23 tysiące meczetów. Liczba ta oznacza, że na jednego muzułmanina przypada tu najwięcej świątyń na świecie

Wyznający w większości islam Ujgurzy stanowią około 40 procent liczącej 20 mln ludności Sinkiangu. W miastach regionu i oazach, w tym w samym Urumczi, większość mieszkańców stanowią obecnie napływowi Chińczycy. (PAP)

awl/ mc/

4393603

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)