Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Na szczycie SzOW sprzeciw wobec interwencji wojskowej w Syrii

0
Podziel się:

Przywódcy państw należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy
(SzOW), w tym Chin, Rosji i krajów Azji Środkowej wezwali w czwartek do dialogu w Syrii. Wyrazili
sprzeciw wobec interwencji wojskowej w regionie.

Przywódcy państw należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW), w tym Chin, Rosji i krajów Azji Środkowej wezwali w czwartek do dialogu w Syrii. Wyrazili sprzeciw wobec interwencji wojskowej w regionie.

"Członkowie Szanghajskiej Organizacji Współpracy są przeciwni wojskowemu ingerowaniu w sprawy regionu (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej), wymuszonemu +przekazywaniu władzy+, czy jednostronnym sankcjom" - głosi tekst deklaracji końcowej dwudniowego szczytu SzOW w Pekinie.

W dokumencie podkreślono, że "konieczne jest powstrzymanie przemocy w Syrii" przez każdą ze stron konfliktu. Członkowie SzOW opowiedzieli się również za "poszanowaniem zakrojonego na szeroką skalę dialogu narodowego, opartego na niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności Syrii".

Tak sformułowana deklaracja końcowa oznacza, że najpewniej nie będzie większych zmian w dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Syrii, nawet po tym jak siły prezydenta Baszara el-Asada zostały oskarżone przez opozycję o spowodowanie kolejnej masakry cywilów - zauważa agencja Reutera.

W środę Rosja i Chiny wydały wspólne oświadczenie, w którym stanowczo wypowiedziały się przeciwko jakiejkolwiek zagranicznej interwencji i zmianie reżimu w Damaszku. Komunikat wydano na zakończenie wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Pekinie.

Rosja i Chiny jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa dysponują w niej prawem weta. W przeszłości blokowały rezolucje potępiające reżim syryjskiego prezydenta i wzywające do jego ustąpienia.

W końcowej deklaracji szczytu SzOW poruszono również kwestię irańskiego programu nuklearnego. Członkowie SzOW ostrzegli, że "jakiekolwiek próby rozwiązania problemu irańskiego siłą są nie do zaakceptowania i mogą spowodować nieprzewidywalne konsekwencje, zagrażając stabilności i bezpieczeństwu w regionie oraz na świecie".

Zachód podejrzewa, że Iran dąży do pozyskania broni atomowej; Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma wyłącznie cywilny charakter.

Chiny i Iran blisko współpracują w handlu i sektorze energetycznym. Pekin wielokrotnie oponował, gdy USA zabiegały o nałożenie ostrzejszych sankcji gospodarczych na Teheran w celu poskromienia jego ambicji nuklearnych.

SzOW to organizacja regionalna, grupująca oprócz Rosji i Chin także Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej. (PAP)

cyk/ kot/

11573656 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)