Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny nakłania Koreę Płn. do powrotu do rozmów sześciostronnych

0
Podziel się:

Wiceprezydent Chin Li Yuanchao nakłaniał przywódcę Korei Północnej Kim
Dzong Una do powrotu do tzw. rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu,
przerwanych w 2009 roku - poinformowała w piątek chińska agencja państwowa Xinhua.

Wiceprezydent Chin Li Yuanchao nakłaniał przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una do powrotu do tzw. rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu, przerwanych w 2009 roku - poinformowała w piątek chińska agencja państwowa Xinhua.

Li Yuanchao, wiceprzewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, to najwyższy dotąd przedstawiciel władz chińskich, który odwiedził swego sojusznika, Koreę Północną odkąd w grudniu 2011 roku władze po swoim ojcu przejął Kim Dzong Un.

19 września 2005 roku Korea Płn. zgodziła się zawiesić prace nad uzyskaniem broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa i pomoc gospodarczą. Później jednak wycofała się z tej deklaracji; w 2009 roku prowadzone przez sześć państw (Chiny, Japonia, obie Koree, Rosja i USA) negocjacje znalazły się w impasie. Obecnie Pjongjang utrzymuje, że nigdy nie wyrzeknie się swego programu nuklearnego.

W minionych latach Korea Płn. przeprowadziła trzy nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku, ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 roku, był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi.

Wojownicza retoryka Pjongjangu doprowadziła do znacznego wzrostu napięcia nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku. Chiny, mimo że są sojusznikiem Pjongjangu, były coraz bardziej zaniepokojone jego groźbami zaatakowania Korei Południowej.

W czerwcu Korea Płn. zaproponowała Stanom Zjednoczonym wznowienie międzynarodowych rozmów na temat programu nuklearnego Pjongjangu. Waszyngton oświadczył, że jest otwarty na rozmowy, zastrzegając, że oczekuje czynów: zastosowania się Północy do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ostatecznej zgody na denuklearyzację.(PAP)

akl/

14267734

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)