Notowania

stosunki usa-chiny
22.09.2011 09:07

Chiny oburzone na USA. Wszystko przez F16

USA przeprowadzi wartą miliardy dolarów modernizację myśliwców F-16 należących do sił zbrojnych Tajwanu. Plany te wywołały zdecydowany protest Chin, które uznają Tajwan za część swego terytorium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

*Stany Zjednoczone przeprowadzą wartą miliardy dolarów modernizację myśliwców należących do sił zbrojnych Tajwanu. *

Plany te wywołały zdecydowany protest Chin, które uznają Tajwan za część swego terytorium. Chodzi o doposażenie F-16 już znajdujących się w tajwańskiej armii w nowe systemy radarów i uzbrojenia - poinformował wysoki rangą przedstawiciel USA ds. Azji Wschodniej Kurt Campbell. Pakiet obejmuje również trening pilotów i dostawę części zapasowych.

Odłożono za to w czasie sprzedaż 66 bombowców F-16 nowego typu, o które zabiegało Tajpej. Wśród krajów regionu podnoszą się głosy, że jest to gest ugody Stanów Zjednoczonych wobec Chin. _ - Chiny to ważny czynnik, którego nie można lekceważyć. Są teraz światowym graczem _ - ocenił szef resortu obrony Filipin Voltaire Gazmin.

Pojawiają się również obawy, że wpływy USA w regionie słabną, a odroczenie sprzedaży nowych F-16 tylko pogłębi ten stan rzeczy - pisze Associated Press.

Chińskie MSZ podało w oświadczeniu, że wezwało ambasadora USA Gary'ego Locke'a, by przekazał protest Państwa Środka w sprawie współpracy wojskowej między USA a Tajwanem.

Stany Zjednoczone dozbrajają Tajwan *(ang., presstvglobalnews):_ _*

_ - Nadużycie ze strony USA niechybnie nadszarpnie relacje dwustronne oraz wymianę i współpracę w dziedzinie wojskowości i bezpieczeństwa _ - przekazało chińskie MSZ w rozmowie z ambasadorem USA w Pekinie Garym Locke'iem, wezwanym do siedziby resortu.

_ - Chińska armia pragnie wyrazić najgłębsze oburzenie i mocne potępienie tych działań, które ingerują i szkodzą suwerenności Chin oraz bezpieczeństwu narodowemu _ - powiedział rzecznik ministerstwa obrony płk Geng Yansheng.

Ostra reakcja Chin wynika z faktu, że traktują one Republikę Chińską, czyli Tajwan, jako część swego terytorium. Na początku 2010 roku Pekin jednostronnie zerwał kontakty wojskowych obu stron po tym, jak Waszyngton ogłosił kontrakt na dostawę broni Tajwanowi za sumę 6,4 mld dolarów, w tym pocisków rakietowych, śmigłowców i wyposażenia dla myśliwców F-16.

O stosunkach Chiny-USA czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t139681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinski;general;pogrozil;amerykanom,171,0,832171.html) Chiński generał pogroził Amerykanom Czen Bingde powiedział, że stosunki chińsko-amerykańskie będą zagrożone, jeśli USA po raz kolejny sprzedadzą broń Tajwanowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t98363.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;boja;sie;chinskiej;armii;i;hakerow,240,0,896752.html) Amerykanie boją się Chin? Zobacz dlaczego W dorocznym raporcie dla Kongresu USA Pentagon poinformował w środę, że Chiny koncentrują się na zbudowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, wyspecjalizowanej głównie w działaniach regionalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/biden;w;chinach;oto;najwazniejszy;punkt;wizyty,1,0,892417.html) On będzie rządził Chinami. Biden rozmawia Rozmowy z politykiem, który najprawdopodobniej będzie kolejnym przywódcą Chin - to najważniejszy punkt program pięciodniowej wizyty wiceprezydenta USA.
Tagi: stosunki usa-chiny, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz