Notowania

chiny
14.09.2010 11:05

Chiny oskarżają o wywoływanie "poważnej sytuacji"

Chodzi o przetrzymywanie przez Japonię kapitana chińskiego kutra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MJTR (´・ω・)/CC/Flickr)

Chiny zarzuciły we wtorek Japonii, że przetrzymując kapitana chińskiego statku rybackiego prowokuje _ poważną sytuację _. Kapitan został zatrzymany po zderzeniu jego statku z dwiema japońskimi łodziami patrolowymi w spornym regionie Morza Wschodniochińskiego.

_ - Japonia sprowokowała tę poważną sytuację i to Japonia ponosi za nią całkowitą odpowiedzialność _ - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu. Dodała, że władze japońskie powinny _ niezwłocznie _ wypuścić kapitana statku.

Do kolizji doszło 7 września w rejonie niezamieszkanych wysepek, zwanych w języku japońskim Senkaku, a chińskim Diaoyu, położonych mniej więcej w połowie drogi między Tajwanem a Okinawą.

Japończycy odesłali już do kraju zatrzymaną wcześniej załogę chińskiego statku, a kapitana, 41-letniego Zhan Qixionga, chcą postawić przed sądem.

Japońskie źródła twierdzą, że chiński statek zignorował ostrzeżenia łodzi patrolowych i nakaz opuszczenia wód kontrolowanych przez Japonię, a następnie odmówił zatrzymania się i wpuszczenia na pokład inspekcji.

Przetrzymywanie kapitana stało się powodem zawieszenia przez Chiny zaplanowanej na połowę września kolejnej rundy negocjacji z Japonią w sprawie uregulowania sporu o eksploatację podmorskich złóż gazu ziemnego na Morzu Wschodniochińskim.

Chińskie plany wydobywania gazu spod dna Morza Wschodniochińskiego budzą w Japonii niepokój o ewentualne odpompowywanie zasobów tego surowca z jej własnej morskiej strefy ekonomicznej.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz