Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Po wypłaceniu okupu piratom chińscy marynarze uwolnieni

0
Podziel się

Załoga chińskiego statku porwanego przez somalijskich piratów w
połowie października jest już bezpieczna - poinformowało w poniedziałek chińskie ministerstwo spraw
zagranicznych, nie wspominając o wypłaconym za marynarzy okupie.

bEjcsiZh

Załoga chińskiego statku porwanego przez somalijskich piratów w połowie października jest już bezpieczna - poinformowało w poniedziałek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych, nie wspominając o wypłaconym za marynarzy okupie.

Statek De In Hagi z 25 członkami załogi przewoził 76 tys. ton węgla z RPA do Indii. Został uprowadzony na Oceanie Indyjskim, kilkaset kilometrów od wybrzeży Rogu Afryki.

Rzeczniczka MSZ Jang Yu powiedziała, że załoga została uratowana w poniedziałek rano czasu pekińskiego - pisze oficjalna agencja Xinhua.

bEjcsiZj

"Marynarze przejdą badania lekarskie i (...) zostaną sprowadzeni do Chin tak szybko jak to możliwe" - dodała rzeczniczka.

Według jednego z piratów, cytowanego przez Reutera, w niedzielę na pokład porwanego statku, zrzucono ze śmigłowca 4 miliony USD okupu.

"Mamy nadzieję, że w ciągu kilku godzin zejdziemy na ląd" - powiedział pirat przebywający na pokładzie statku. Zaznaczył, że załoga "nie odzyska wolności w ciągu najbliższych dni", ale jest bezpieczna i marynarze są "szczęśliwi".

Gangi morskie z Somalii zarobiły dziesiątki milionów dolarów na okupach za statki handlowe porywane na Oceanie Indyjskim i na wodach Zatoki Adeńskiej między półwyspami Arabskim a Somalijskim.

bEjcsiZp

Chiny wysłały na wody u wybrzeży Somalii trzy okręty wojenne. Jednak mogą one zapewnić bezpieczeństwo głównie w Zatoce Adeńskiej, a nie na całym tym obszarze Oceanu Indyjskiego, gdzie działają piraci. (PAP)

fit/ arch.

5382145

5379779

bEjcsiZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)