Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Powodzie i lawiny pogłębiają klęskę

0
Podziel się

Ulewne deszcze stwarzają dodatkowe zagrożenie na terenach zniszczonych przez trzęsienie ziemi.

Chiny: Powodzie i lawiny pogłębiają klęskę
(PAP/ EPA)
bCZDiiKt

*Padające od kilku dni ulewne deszcze stwarzają dodatkowe zagrożenie na zniszczonym przez niedawne trzęsienie ziemi obszarze w płd-zach. Chinach. Podmywają one zbocza, poruszone przez trzęsienie i powodują osuwiska przegradzające wezbrane rzeki, grożąc powodziami. *

Informując o nowych zagrożeniach oficjalna chinska agencja prasowa Xinhua napisała, że mogą one _ pogłębić katastrofę _ humanitarną, spowodowaną przez potężne, poniedziałkowe trzęsienie o sile 7,9 stopnia w skali Richtera.

Agencja poinformowała o osunięciu ziemi, błota i skał na jedno z miast w prowincji Gansu, graniczącej ze zniszczoną przez trzęsienie prowincją Syczuan. Błotna lawina zniszczyła i porwała pojazdy - podała w niedzielę rano czasu lokalnego (w sobotę przed północą czasu polskiego) Xinhua, nie precyzując liczby ofiar ani nazwy miejscowości.

bCZDiiKv

Agencja informuje, że nieustanne ulewy, wichry i powódź zniszczyły także miasteczka namiotowe zamieszkiwane przez ofiary trzęsienia i grożą podmyciem fundamentów domów.

Sytuację pogarszają powtarzające się wstrząsy wtórne, których naliczono już 150 od czasu głównego, poniedziałkowego trzęsienia. Ostatnie, bardzo silne wstrząsy wtórne, o mocy 6,1 stopnia w skali Richtera, wystąpiły w niedziele wczesnym rankiem czasu lokalnego i odczuwalne były m.in. w mieście Jiaangyou w prowincji Syczuan.

Wstrząsy i ulewy spowodowały znaczne osunięcia ziemi i skał do koryta rzeki Qinzhu w pobliżu miasta Qingchuan w prowincji Syczuan. Jej wezbrane wody utworzyły sztuczne jezioro o objętości 10 mln metrów sześciennych, zagrażające rozlaniem się na długości 40 kilometrów. - _ Tysiące mieszkańców ucieka w popłochu z zagrożonego regionu na wyżej położone obszary _ - informują świadkowie.

bCZDiiKB

Podobna sytuacja panuje w pobliżu miasta Beichuan, gdzie osuwiska również przegrodziły koryto rzeki, a wezbrane wody grożą w każdej chwili zalaniem niżej położonych obszarów. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają stare tamy i zapory, których fundamenty mogły zostać naruszone w trakcie poniedziałkowego trzęsienia.

bCZDiiKW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)