Notowania

wiadomości
20.07.2012 06:05

Chiny: Sąd odrzucił apelację Aia Weiwei w sprawie podatkowej

Sąd w Pekinie odrzucił w piątek apelację znanego chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiwei w sprawie podatkowej. W piątek Aiowi zakazano udziału w rozprawie i nie wpuszczono go na salę sądową.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sąd w Pekinie odrzucił w piątek apelację znanego chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiwei w sprawie podatkowej. W piątek Aiowi zakazano udziału w rozprawie i nie wpuszczono go na salę sądową. *

Artysta twierdzi, że oskarżenia o przestępstwa podatkowe stanowią część kampanii mającej na celu powstrzymanie go przed krytyką władz.

Zdaniem sądu - jak powiedział obrońca Aia Pu Zhiqiang - procedury wszczęte przeciw firmie projektowej Aia są poprawne. Pu podkreślał jednak, że odrzucenie apleacji jest "całkowicie irracjonalne".

55-letniemu artyście postawiono zarzut popełnienia przestępstwa podatkowego, związanego z firmą projektową prowadzoną przez jego żonę. Przedsiębiorstwu nakazano zwrot zaległych podatków i zapłacenie grzywien opiewających na sumę 2,4 miliona dolarów.

Ai najbardziej znany jest z dwóch sławnych instalacji artystycznych. Pierwsza, złożona z tornistrów szkolnych, upamiętniała ofiary wśród dzieci w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku, a druga poświęcona była ofiarom pożaru wieżowca w Szanghaju w 2010 roku. (PAP)

zab/

11862301 11862283 arch. int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz