Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Stworzono komisję koordynującą politykę energetyczną

0
Podziel się:

W Chinach utworzono Narodową Komisję Energetyki, która będzie
odpowiedzialna za koordynowanie polityki energetycznej państwa. Na jej czele stanie premier Wen
Jiabao. Znajdujący się na drugim miejscu na świecie pod względem zużycia energii kraj, musi stawić
czoło rosnącemu zapotrzebowaniu wewnętrznemu na energię.

W Chinach utworzono Narodową Komisję Energetyki, która będzie odpowiedzialna za koordynowanie polityki energetycznej państwa. Na jej czele stanie premier Wen Jiabao. Znajdujący się na drugim miejscu na świecie pod względem zużycia energii kraj, musi stawić czoło rosnącemu zapotrzebowaniu wewnętrznemu na energię.

Komisja będzie odpowiadać za przygotowanie strategii rozwoju energetycznego, bezpieczeństwo energetyczne i koordynację współpracy międzynarodowej - poinformował chiński rząd w oświadczeniu wydanym w środę wieczorem.

Utworzenie komisji odzwierciedla zaniepokojenie chińskich przywódców rosnącym uzależnieniem kraju od importu energii. Chiny próbują też ograniczyć dewastację środowiska naturalnego wynikającą z powszechnego wykorzystywania paliw kopalnych.

Chińskie media cytują ekspertów, według których władze miały trudności z koordynacją współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, przy inicjatywach dotyczącą m.in. redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawy wydajności energetycznej.

Wiceprzewodniczącym komisji zostanie wicepremier Li Keqiang. Wśród jej pozostałych 21 członków znajdą się m.in.: przewodniczący Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, a także ministrowie finansów, ochrony środowiska, ds. gruntów i zasobów naturalnych oraz spraw zagranicznych.

Chiny są na drugim miejscu na świecie, po Stanach Zjednoczonych, pod względem zużycia energii. Kraj ten ma jednak trudności z zapewnieniem sobie dostaw surowców energetycznych. W styczniu władze nakazały okresowe zamknięcie setek fabryk w środkowej części kraju, aby starczyło energii do ogrzania domów podczas mrozów.

Chiny pokrywały swoje zapotrzebowanie na przykład na ropę z własnych pól naftowych, ale w latach 90. z powodu gwałtownego rozwoju gospodarczego stały się jej importerem netto i obecnie import tego surowca pokrywa prawie połowę zapotrzebowania. (PAP)

keb/ ap/

5560016

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)