Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chiny: Trzech zabitych w zamieszkach w stolicy Sinciangu

0
Podziel się

Trzy osoby zginęły w zamieszkach, jakie wybuchły w niedzielę w Urumczi
(Urumqi), stolicy stworzonego dla ludności ujgurskiej regionu autonomicznego Sinciang (Xinjiang) na
zachodzie Chin - podała chińska agencja Xinhua.

bEhBVNiZ

*Trzy osoby zginęły w zamieszkach, jakie wybuchły w niedzielę w Urumczi (Urumqi), stolicy stworzonego dla ludności ujgurskiej regionu autonomicznego Sinciang (Xinjiang) na zachodzie Chin - podała chińska agencja Xinhua. *

Uczestnicy rozruchów podpalali pojazdy i blokowali ruch uliczny. "Regionalny rząd nie podał, ilu ludzi uczestniczyło w zamieszkach, ale poinformował, że zgromadzili się oni nielegalnie w kilku miejscach śródmieścia i wzięli udział w biciu, niszczeniu, plądrowaniu i paleniu. Rząd wysłał policję dla rozproszenia tłumu i aresztował kilku uczestników zajść" - napisała Xinhua.

Według niej, zabici to "trzej zwykli ludzie grupy etnicznej Han (czyli Chińczycy - przyp. PAP). Ponad 20 innych osób zostało w trakcie zajść rannych i spalono wiele pojazdów mechanicznych".

bEhBVNjb

Władze nie podały narodowości uczestników zaburzeń. Jednak według cytowanego przez Reutera świadka wydarzeń, byli to Ujgurowie - członkowie w znacznej części muzułmańskiej społeczności, spokrewnionej pod względem językowym i kulturalnym z tureckimi ludami Azji Środkowej.

"Zaczęło się to z udziałem kilkuset ludzi, a potem było ich dobrze ponad tysiąc" - powiedział rozmówca Reutera, który zastrzegł sobie anonimowość. Według niego, tłum poprzewracał uliczne balustrady i demolował autobusy, zanim interwencję podjęły tysiące policjantów, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych.

"Teraz całe miasto jest zablokowane" - dodał.

Ujgurzy tworzą około połowę liczącej 20 mln ludności Sinciangu, natomiast w samym Urumczi większość stanowią Chińczycy. Wielu Ujgurów niechętnych jest chińskiej imigracji oraz partyjnej kontroli nad ich życiem społecznym i religijnym. Twierdzą, że są politycznie marginalizowani na swym ojczystym terytorium, dysponującym bogatymi złożami ropy i gazu ziemnego. (PAP)

bEhBVNjh

dmi/ mc/

4362431

bEhBVNjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)