Notowania

wiadomości
15.06.2012 10:38

Chiny: Władze ukarzą odpowiedzialnych za przymusową aborcję

Chińskie władze zapewniły w piątek, że ukarzą osoby, które zmusiły do aborcji młodą kobietę w 7. miesiącu ciąży. Przypadek ten wywołał polemikę na temat metod wykorzystywanych do egzekwowania surowych zasad planowania rodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chińskie władze zapewniły w piątek, że ukarzą osoby, które zmusiły do aborcji młodą kobietę w 7. miesiącu ciąży. Przypadek ten wywołał polemikę na temat metod wykorzystywanych do egzekwowania surowych zasad planowania rodziny.

23-letnia Feng Jianmei twierdzi, że w czerwcu pod nieobecność jej męża do ich domu w prowincji Shaanxi, w północno-środkowych Chinach, wdarło się ok. 20 umundurowanych mężczyzn, którzy siłą zaprowadzili ją do pobliskiego szpitala. Tam została skrępowana i zawieziona na salę operacyjną.

Po zabiegu Feng poprosiła o pokazanie jej dziecka. Obecna przy tym szwagierka zrobiła zdjęcie płodu, które potem umieściła w internecie.

Mąż kobiety Deng Jiyuan wcześniej alarmował w internecie o planowanej przez władze aborcji w nadziei, że wstrzyma to jej wykonanie. Przeprowadzony pod przymusem zabieg rozpętał lawinę komentarzy internautów, którzy zgodnie potępiają zarówno samą decyzję władz, jak i sposób jej wyegzekwowania.

"To, co zrobiły władze jest poważnym naruszeniem krajowych i lokalnych polityk oraz przepisów dotyczących ludności i planowania rodziny" - poinformowała cytowana przez oficjalną agencję Xinhua lokalna komisja ds. planowania rodziny.

Według agencji Feng zgodziła się na zabieg, a to, że małżeństwo miało już 5-letnią córkę było pogwałceniem polityki jednego dziecka.

Lokalne władze przeprosiły Feng i zawiesiły trzech urzędników, w tym szefa komisji ds. planowania rodziny - pisze Xinhua.

Prawnika, który chce reprezentować Feng, Zhanga Kaia, nie wpuszczono do szpitala, gdzie chciał spotkać się z kobietą. "Utrzymuje, że została zmuszona do złożenia podpisu" - powiedział adwokat.

Zhang dodał, że rozmawia z rodziną kobiety na temat wytoczenia sprawy rządowi. "To było przestępstwo i oni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej" - zaznaczył Zhang. Zasygnalizował, że Feng będzie domagać się odszkodowania.

Według władz ojciec odmówił wpłacenia kary, jaka obowiązuje w Chinach za posiadanie drugiego dziecka. Wyznaczona przez urząd suma 40 tys. juanów (ok. 20 tys. zł) okazała się zaporowa dla biednego małżeństwa utrzymującego się z rolnictwa.

Wysokość kary uzasadniono miejskim pochodzeniem matki, gdyż tylko na wsi rodziny mają prawo ubiegać się o zgodę na drugie dziecko. Zdaniem urzędu kobieta powinna była najpierw zmienić meldunek, a dopiero potem starać się o dziecko.

Polityka jednego dziecka została wprowadzona przez władze chińskie w 1977 r. w celu ograniczenia wysokiego przyrostu naturalnego. Za posiadanie drugiego dziecka należy zapłacić karę, a przy trzecim dziecku często przeprowadzana jest dodatkowo przymusowa sterylizacja matki. Wysokość kary uzależniona jest od zarobków i w zależności od regionu stanowi równowartość dochodów całej rodziny z dwóch, a nawet czterech lat. Ludność Chin wynosi 1,34 mld.(PAP)

jhp/ ro/

11632485 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz