Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chlebowski o abonamencie: w tej sprawie decyzję podjęliśmy

0
Podziel się:

W sprawie abonamentu podjęliśmy już decyzję -
powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, komentując
czwartkowy apel ludzi kultury do premiera Donalda Tuska w sprawie
mediów publicznych

W sprawie abonamentu podjęliśmy już decyzję - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, komentując czwartkowy apel ludzi kultury do premiera Donalda Tuska w sprawie mediów publicznych

List otwarty, który opublikowały czwartkowe gazety, podpisało kilkudziesięciu twórców m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki i Julia Hartwig. Podkreślili w nim, że "abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych" i sprzeciwili się prywatyzacji mediów publicznych.

Chlebowski, który był w czwartek rano gościem radia TOK FM, pytany, czy apel może wpłynąć na zmianę stanowiska PO w sprawie abonamentu, odparł: "w tej sprawie decyzję podjęliśmy".

"Abonament radiowo-telewizyjny niebawem zostanie zlikwidowany dla rencistów i emerytów, a od 1 stycznia 2009 r., mam nadzieję, zostanie całkowicie zniesiony" - podkreślił.

"Żadne autorytety w tej sprawie nas nie przekonają (...), bo ja się dziwię, że autorytety stają dzisiaj po stronie tak upolitycznionych mediów publicznych" - zaznaczył szef klubu PO dopytywany o list.

Dodał jednak, że likwidacja abonamentu będzie związana z przygotowaniem nowej ustawy o nadawcach publicznych.

"Apelowałbym do takich wielce szanownych ludzi jak pan Andrzej Wajda, żeby dali szansę i zobaczyli jak będzie wyglądał projekt nowej ustawy o mediach publicznych przygotowany przez rząd i PO" - dodał.

"Proszę mi wierzyć, że to nie jest tak, że my chcemy wycofywać się z finansowania mediów publicznych. Nie. Chcemy finansować, tylko chcemy finansować misję" - podkreślił.

Jak zaznaczył, "absolutnie nie zgadza" się z tezą, że dzisiaj media publiczne "sprawują jakąś misję". "Być może poza niektórymi programami radiowymi, czy być może telewizyjnymi" - zastrzegł Chlebowski.

"To, co robią media publiczne, w jaki sposób są upolitycznione, jak tendencyjnie przedstawia się wiele problemów, wiele spraw, dla mnie to jest absolutny skandal i te zdarzenia, które obserwuję na przestrzeni ostatnich kilku tygodni w telewizji publicznej utwierdzają mnie w przekonaniu, że trzeba abonament zlikwidować jak najszybciej" - podkreślił polityk PO.

W liście do premiera twórcy podkreślili, że z największym niepokojem przyglądają się prowadzonym przez rząd działaniom wobec publicznej radiofonii i telewizji. "Są instytucje, które niełatwo zreformować, ale bardzo łatwo zniszczyć. Publiczne radio i telewizja należą do tej kategorii" - czytamy.

Jak podkreślono, "wieloletnie upolitycznianie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i smutny spektakl karuzeli niekompetencji obserwowany od lat, a ostatnio za rządów PiS, nie stanowią dostatecznego powodu, by naruszać instytucjonalny dorobek wielu pokoleń ludzi kultury" .

"Abonament jest najuczciwszym sposobem finansowania mediów publicznych. Jeśli rząd chce ulżyć obywatelom i finansować media publiczne z budżetu Państwa, może pozwolić odpisywać abonament od podatków, zamiast uzależniać publiczne radio i telewizję od rządowej administracji" - czytamy w piśmie.

Autorzy listu zaznaczają, że są też "zdecydowanie przeciwni prywatyzacji mediów publicznych". "Kulturowa tożsamość narodu, edukacja i ochrona czystości języka to nie są zadania dla wolnego rynku" - napisali.

"We wszystkich szanujących swoją kulturę krajach europejskich właśnie media publiczne wyznaczają kulturalne i obyczajowe standardy. Jeśli polskie media publiczne tego nie robią, trzeba je naprawić, a nie prywatyzować, czy też zmniejszać ich zasięg" - czytamy w liście.

Autorzy apelu zaznaczyli też, że ich "obywatelskim obowiązkiem jest zaprotestować przeciw planom osłabienia mediów publicznych oraz ich uzależnienia od administracji rządowej".

"Naszym obywatelskim obowiązkiem jest ostrzec polityków przed fatalnymi skutkami ich działań. To wyłącznie samodzielne działania polityków doprowadziły telewizję i radio publiczne do stanu narastającej degrengolady" - czytamy.

"Przez kilkanaście lat kolejne rządzące partie próbowały je +ulepszyć+ nie pytając nikogo o zdanie. Skutek - widać. Media publiczne trzeba zreformować i odpolitycznić. Ale złymi metodami nie osiąga się dobrych skutków. Dlatego odpolitycznianie trzeba zacząć już teraz - od dialogu społecznego na temat zasad i kierunków reformy" - napisali autorzy listu.

List podpisali: Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Julia Hartwig, Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Henryk Mikołaj Górecki, Maja Komorowska, Krzysztof Krauze, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Jerzy Hoffman, Krystyna Janda, Janusz Głowacki, Daniel Olbrychski, Filip Bajon, Izabela Cywińska, Feliks Falk, Zygmunt Krauze, Magdalena Łazarkiewicz, Antoni Krauze, Piotr Łazarkiewicz, Michał Kwieciński, Jadwiga Rappe, Andrzej Titkow, Maria Zmarz-Koczanowicz, Marcin Kydryński, Artur Barciś, Grażyna Torbicka, Magda Umer, Michał Nekanda - Trepka, Agnieszka Arnold, Przemysław Gintrowski, Ireneusz Engler, Jan Mogilnicki, Allan Starski, Mieczysław Kominek, Krzysztof Kolberger, Anna Romantowska, Olgierd Łukaszewicz.

Sygnatariuszami listu są także Jacek Bromski - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jerzy Kornowicz - prezes Związku Kompozytorów Polskich Janusz Krasiński - prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Krzysztof Kumor - prezes Związku Artystów Scen Polskich Edward Pałłasz - prezes Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Maciej Strzembosz - prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych Krzysztof Knittel - prezes Polskiej Rady Muzycznej Antoni Wicherek - prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Krzysztof Sadowski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.(PAP)

ann/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)