Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
02.03.2009 10:40

Chlebowski: szczyt UE - sukces premiera Tuska i Polski

Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, niedzielny nadzwyczajny antykryzysowy szczyt Unii Europejskiej, okazał się sukcesem premiera Donalda Tuska i Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, niedzielny nadzwyczajny antykryzysowy szczyt Unii Europejskiej, okazał się sukcesem premiera Donalda Tuska i Polski.

"To duży sukces Polski i premiera Donalda Tuska. Po raz kolejny Polska przywraca szalenie ważne wartości w Unii Europejskiej - wartości wzajemnej solidarności w czasach kryzysu" - powiedział w poniedziałek PAP Chlebowski.

Jak dodał, cieszy się, iż na szczycie zwyciężył pogląd, że Europa może w całości - a nie podzielona - walczyć ze skutkami kryzysu. "Pokazaliśmy, że można razem walczyć z kryzysem, że wcale nie są potrzebne podziały na Europę Środkową, Wschodnią, czy Zachodnią" - zaznaczył.

Zdaniem Chlebowskiego, dużym sukcesem szefa rządu było "uświadomienie" przywódcom UE, że protekcjonizm państwowy, jest złym pomysłem na walkę z kryzysem.

"Cieszę się, że przywódcy państw europejskich potwierdzili, że walka z deficytem jest szalenie ważna w czasach kryzysu. Polska droga walki z deficytem uzyskała nie tylko akceptację, ale również uznanie innych państw unijnych" - dodał

Szef klubu PO zauważył też, że premier po raz drugi stworzył skuteczną koalicję - wcześniej przy okazji pakietu klimatyczno- energetycznego. "Po zabiegach naszego rządu widać, że Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w UE" - podkreślił.

Premier Donald Tusk oświadczył w niedzielę, że antykryzysowy szczyt UE postawił tamę protekcjonizmowi. Dodał, że "mocną opinię przeciwko egoizmom narodowym" podzielili zarówno uczestnicy, zwołanego z jego inicjatywy spotkania liderów dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej, jak i spotkania przywódców wszystkich unijnych państw i rządów.

Tusk cieszył się, że oddaliła się niebezpieczna - jego zdaniem - perspektywa wyemitowania wspólnych obligacji przez strefę euro, które mogłyby konkurować na rynkach finansowych z polskimi obligacjami. Według premiera jest też zgoda na "wspólną troskę UE o stabilne kursy walut".

"Protekcjonizm nie jest odpowiedzią na obecny kryzys" - brzmi przyjęta na szczycie deklaracja. Przywódcy zgodzili się w niej, że należy "w możliwie maksymalny sposób wykorzystać jednolity rynek jako motor dla pobudzenia gospodarczego i wsparcia zatrudnienia i wzrostu". (PAP)

mrr/ la/ jbr/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz