Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Chopin. Filmowe motywy" wydane przez Filmotekę Narodową

0
Podziel się:

"Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka, film muzyczny "Utwory w
kolorze", materiały Polskiej Kroniki Filmowej znalazły się na trzypłytowym albumie "Chopin. Filmowe
motywy", wydanym przez Filmotekę Narodową. Wystartowała także strona internetowa filmowychopin.pl.

"Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka, film muzyczny "Utwory w kolorze", materiały Polskiej Kroniki Filmowej znalazły się na trzypłytowym albumie "Chopin. Filmowe motywy", wydanym przez Filmotekę Narodową. Wystartowała także strona internetowa filmowychopin.pl.

"+Chopin. Filmowe motywy+ to wkład Filmoteki Narodowej w ogólnopolskie obchody Roku Chopinowskiego" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski. Publikacja poświęcona jest obecności Fryderyka Chopina i jego muzyki w kinematografii polskiej i światowej.

Na płytach umieszczone zostały dwa filmy fabularne. Jeden z nich to "Młodość Chopina" w reżyserii Aleksandra Forda - pierwszy polski film biograficzny o Fryderyku Chopinie, pochodzący z 1951 roku. Obok niego ukazał się współczesny "Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka. Tej pozycji towarzyszą dodatki w postaci wywiadów z reżyserem oraz z odtwórcą głównej roli Piotrem Adamczykiem.

W wydawnictwie znalazły się krótkometrażowe filmy dokumentalne opowiadające o wybranych etapach życia kompozytora oraz dokumenty relacjonujące niektóre z edycji Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie i inne festiwale lub recitale z muzyką Chopina. Prezentowane są m.in. filmy "Rodem Warszawianin - Wspomnienia z warszawskich Konkursów Chopinowskich" w reżyserii Marii Kwiatkowskiej (1996), "Chopin w Paryżu" Stanisława Grabowskiego (1969) oraz Tadeusza Makarczyńskiego "Mazurki Chopina" (1949) i "Recital Chopinowski w Dusznikach" (1947 r.).

Zwiastun kolekcji przygotował ceniony twórca filmów animowanych Piotr Dumała.

Na szczególną uwagę zasługuje eksperymentalny film muzyczny pt. "Utwory Chopina w kolorze", wyreżyserowany w 1944 roku przez czołowego przedstawiciela lewicującej awangardy filmowej, Eugeniusza Cękalskiego. Restauracja cyfrowa tego filmu, przeprowadzana od maja do października 2009 roku, była pierwszym zadaniem Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej, działającej przy Filmotece Narodowej.

"Podłoże taśmy filmowej 16 mm okazało się kruche i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Za pomocą specjalistycznego programu DIAMANT bardzo skutecznie usuwaliśmy pyłki i kurz oraz porysowania i sklejki taśmy, minimalizowaliśmy też migotliwość obrazu. Dzięki technice cyfrowej było możliwe zachowanie wszystkich elementów obrazu" - opowiadały Monika Supruniuk i Renata Maniecka z zespołu zajmującego się odnawianiem filmu.

Wydawnictwo audiowizualne "Chopin. Filmowe motywy" zostało zrealizowane na nośnikach cyfrowych DVD i Blu-RAY. Pakiet filmowy został przygotowany w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej. Organizatorzy zadbali o naukowy komentarz dr. hab. Iwony Sowińskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dotyczący wątków chopinowskich w kinematografii światowej. Oryginalną oprawę graficzną wydawnictwa i strony internetowej zaprojektowała młoda artystka Ola Kot.

Publikacja nie będzie dystrybuowana komercyjnie. Nakład, wynoszący docelowo 6 tysięcy egzemplarzy, jest przekazywany placówkom dyplomatycznym, instytucjom kultury w kraju i za granicą oraz dużym imprezom kulturalnym. Wydawnictwo rozdawano m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Album obecny jest też na polskim stoisku Expo 2010 w Szanghaju. Organizatorzy dopuszczają możliwość dostarczania egzemplarzy do szkół.

Uruchomiona została strona internetowa www.filmowychopin.pl. Zawiera ona zaawansowaną wyszukiwarkę 130 tytułów filmów fabularnych i dokumentalnych związanych z osobą i twórczością Fryderyka Chopina oraz filmów i kronik, w których utwory kompozytora stanowią element ilustracji muzycznej. Na stronie znajdują się informacje o przeglądach filmowych poświęconych Chopinowi. Jest też mapa świata, wizualizująca rozmieszczenie imprez chopinowskich. Na stronie umieszczono kopie plakatów filmowych i programów, dołączanych niegdyś do projekcji kinowych, oraz kadry z filmów. Strona posiada wersję anglojęzyczną w zakresie wszystkich funkcji i treści.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Biura Obchodów Chopin 2010.(PAP)

psz/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)