Notowania

wiadomości
07.09.2012 18:01

Chopin na jazzowo na skwerze Hoovera w Warszawie

Występy kwintetu Wojtka Mazolewskiego oraz Doroty Miśkiewicz i Włodzimierza Nahornego będą głównymi atrakcjami koncertu "Chopin na Krakowskim Przedmieściu". Impreza odbędzie się w sobotę na skwerze Hoovera w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Występy kwintetu Wojtka Mazolewskiego oraz Doroty Miśkiewicz i Włodzimierza Nahornego będą głównymi atrakcjami koncertu "Chopin na Krakowskim Przedmieściu". Impreza odbędzie się w sobotę na skwerze Hoovera w Warszawie. *

Koncerty z cyklu "Chopin na Krakowskim Przedmieściu" odbywają się od 2010 roku. Muzyka polskiego kompozytora prezentowana jest w dwóch ujęciach: klasycznym - wykonywanym przez absolwentów Uniwersytetu Muzycznego, oraz jazzowym - proponowanym przez znanych polskich muzyków.

W tym roku granie utworów Chopina zacznie się pod Kolumną Zygmunta, gdzie z solowym recitalem pianistycznym wystąpi Paweł Pawlik, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Potem na skwerze Hoovera wystąpi pianistka Julia Singalewicz.

O jazzową stronę imprezy zadba jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, Dorota Miśkiewicz, której towarzyszyć będzie Włodzimierz Nahorny. Saksofonista związany jest z muzyką Chopina od 2000 roku, kiedy to ukazała się płyta kierowanego przez niego sekstetu "Nahorny-Chopin. Fantazja Polska". Dziesięć lat później sekstet wydał kolejny krążek pt. "Chopin. Genius Loci". Dorota Miśkiewicz, wokalistka i skrzypaczka grupy, stała się jedną z najpopularniejszych wokalistek w Polsce dzięki wydanej w 2008 roku autorskiej płcie "Carninho". Nahorny powiedział: "Pisząc dla niej, można zapomnieć o naturalnych ograniczeniach ludzkiego głosu".

Innym uznanym jazzowym muzykiem, który zagra w sobotę na skwerze Hoovera, będzie pianista Andrzej Jagodziński, znany z jazzowych interpretacji muzyki Chopina. Muzyk wystąpi w towarzystwie wokalistki z Akademii Muzycznej w Katowicach, Agnieszki Wilczyńskiej.

W programie "Skrzypce Chopina" wystąpią skrzypek Maciej Strzelczyk, pianista Jarosław Matys i kontrabasista Andrzej Łukasik. Muzycy przygotowali swój program w odpowiedzi na pytanie: "co mogłoby się wydarzyć, gdyby Chopin był skrzypkiem?". To właśnie skrzypce odgrywają w projekcie pierwszoplanową rolę.

Imprezę zakończy występ jednego z najpopularniejszych zespołów jazzowych w Polsce, Wojtek Mazolewski Quintet. Gdański kontrabasista, a zarazem lider zespołu Pink Freud, wystąpi ze swoją grupą (Oscar Torok - trąbka, Marek Pospieszalski - saksofon, Joanna Duda - fortepian, Michał Bryndal - perkusja), z którą wcześniej osiągnął sukcesy komercyjne płytami "Smells Like Tape Spirit" oraz "Wojtek w Czechosłowacji". Program grupy na sobotni wieczór również będzie inspirowany twórczością Chopina. "Nasza muzyka jest emanacją dobrej energii" - twierdzi Mazolewski. (PAP)

pj/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz