Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Choroby stawów to schorzenia dotykające ludzi najczęściej

0
Podziel się

Choroby zwyrodnieniowe i zapalne stawów należą do schorzeń występujących u
ludzi najczęściej. Ich wczesne wykrycie i leczenie pozwoliłoby uniknąć ogromnych kosztów
finansowych i społecznych - mówili uczestnicy piątkowej konferencji z okazji Światowego Dnia
Reumatyzmu.

bErSWlXF

Choroby zwyrodnieniowe i zapalne stawów należą do schorzeń występujących u ludzi najczęściej. Ich wczesne wykrycie i leczenie pozwoliłoby uniknąć ogromnych kosztów finansowych i społecznych - mówili uczestnicy piątkowej konferencji z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu.

Tegoroczny Dzień Reumatyzmu, obchodzony 12 października, przebiega pod hasłem "Żyj lepiej, starzej się pogodnie".

Jak szacuje Parlament Europejski, dolegliwości narządu ruchu dotyczą 30-40 proc. Europejczyków; w Polsce na wspominane dolegliwości cierpi około 9 milionów osób.

bErSWlXH

Najczęściej występuje choroba stawów, której sprzyjają: zaawansowany wiek, otyłość, siedzący tryb życia, ale i nadmierny wysiłek fizyczny.

Kolejna grupa, to choroby o podłożu zapalnym, których jest około 200. Mogą dotknąć każdego - często zapadają na nią młodzi ludzie. Najczęstsze z chorób zapalnych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
, na które cierpi około 1 proc. populacji - w 75 proc. przypadków są to kobiety - mówili uczestnicy piątkowej konferencji prasowej.

Choroby zapalne stawów mogą szybko doprowadzić do kalectwa. W przypadku RZS od 32 do 50 proc. chorych musi zaprzestać pracy w ciągu 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Choroby układu kostno-stawowego, to według danych ZUS trzecia przyczyna absencji chorobowej - po ciąży oraz urazach i zatruciach. Tylko w roku 2012 wystawiono z ich powodu 2 mln zwolnień lekarskich, zaś absencja przekroczyła 28 milionów dni roboczych. Koszty społeczne mogą sięgać od 0,5 do 2 proc. PKB.

Istnieją leki, które skutecznie opóźniają postęp choroby, jednak kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza. W chorobach zapalnych stawów istnieje tak zwane okno terapeutyczne - okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze wyniki - trwa zaledwie 12 tygodni od wystąpienia objawów.

bErSWlXN

W Polsce RZS diagnozuje się zwykle w 35. tygodniu od pierwszych objawów. Zwykle pacjenci zgłaszają się z bólem, jednak równie istotny jest obrzęk.

"Z bólami czy obrzękiem stawów trzeba się zgłaszać do reumatologa, a nie od ortopedy" - zaznaczył konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii prof. Witold Tłustochowicz.

Celem leczenia jest powstrzymanie postępu choroby. Im wcześniej rozpoznane zostanie reumatoidalne zapalenie stawów tym skuteczniejsze jest leczenie. Niestety, okno terapeutyczne, w którym możliwe jest wyleczenie chorób to bardzo krótki okres. Gdy już powstaną nieodwracalne zmiany, choroba staje się przewlekła.

W ramach kampanii "Żyj lepiej, starzej się pogodnie" 11 i 12 października w Instytucie Reumatologii odbywają się warsztaty dla chorych, prowadzone przez lekarzy i ekspertów. (PAP)

bErSWlXO

pmw/ krf/ as/

Więcej w Serwisie Nauka i Zdrowie PAP http://nauka.pap.pl

bErSWlYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)