Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja
27.01.2010 17:42

Chorwacja bliżej finału negocjacji z UE

Według europosłów negocjacje mogą się zakończyć jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damien Smith/CC/Flickr)

*Chorwacja może zakończyć negocjacje akcesyjne z Unią Europejską w 2010 roku, ale Zagrzeb musi się jeszcze poprawić w kilku dziedzinach, w tym we współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii - ocenili europosłowie komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. *

W przyjętej rezolucji, europosłowie stwierdzili, że przyjęcie Chorwacji dałoby _ pozytywny impuls _ dla procesu integracji UE z resztą Bałkanów Zachodnich.

Uznając, że Chorwacja poczyniła wiele postępów i zakończenie negocjacji jest możliwe jeszcze w tym roku (28 rozdziały negocjacyjne z 35 zostały otwarte, a 17 już zamknięto), europosłowie przyznali, że Chorwacja musi jeszcze podjąć wysiłki na rzecz wzmocnienia administracji publicznej, reformy sądownictwa oraz zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej.

Od Chorwacji oczekuje się też _ pełnej współpracy _ z ONZ-owskim trybunałem do spraw zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii (ICTY), zaapelowali posłowie w rezolucji. W szczególności chodzi o umożliwienie trybunałowi dostępu do dokumentów niezbędnych w procesach zbrodniarzy wojennych.

Zdaniem europosłów Zagrzeb musi podjąć większe wysiłki w poszukiwaniu brakujących, kluczowych dokumentów wojskowych, dotyczących operacji _ Burza _ z 1995 roku, chorwackiej ofensywy mającej na celu odzyskanie Krajiny, regionu będącego od 1991 r. w rękach separatystów serbskich; w czasie ofensywy zginęło kilkuset Serbów, a prawie 200 tys. uciekło z Chorwacji. Brakujące dokumenty mają być wykorzystane w procesach niektórych generałów.

Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz