Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Chorwacja i Macedonia bliżej członkostwa w UE

0
Podziel się:

KE opublikowała specjalny raport dotyczący przygotowań krajów bałkańskich do akcesji.

Chorwacja i Macedonia bliżej członkostwa w UE
(Damien Smith/CC/Flickr)

*W pakiecie raportów na temat postępów Zachodnich Bałkanów i Turcji na drodze do członkostwa w UE Komisja Europejska pochwaliła zwłaszcza Chorwację i Macedonię, zalecając otwarcie negocjacji akcesyjnych ze Skopje. *

W raporcie, poświęconym Turcji, KE stwierdza naruszenia wolności prasy, równouprawnienia ze względu na płeć, wytykając tak poważne problemy, jak _ przemoc w rodzinie _, _ zabójstwa honorowe _ czy _ zmuszanie do małżeństw _. KE wytyka też brak postępów w sprawie długo oczekiwanego otwarcia tureckich portów lotniczych i morskich dla jednostek z greckiego Cypru, czego Ankara odmawia od czasu podzielenia wyspy w 1974 roku. UE, która od 2005 r. prowadzi rozmowy akcesyjne z Turcją, już w 2006 roku zamroziła z tego powodu sześć z 35 rozdziałów negocjacyjnych z Turcją.

Wzywając Ankarę do _ spełnienia zobowiązań _, KE nie zaproponowała jednak w środę nowych sankcji. Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn chce dać bowiem szansę rozpoczętym w 2008 roku pod egidą ONZ rozmowom turecko-cypryjskie w sprawie zjednoczenia wyspy.

Rehn z zadowoleniem przyjął też _ historyczne kroki _, jakie w ubiegłym tygodniu podjęły Turcja i Armenia w kierunku normalizacji stosunków. _ - Proces ten powinien jak najszybciej doprowadzić do pełnego unormowania stosunków między tymi krajami _ - powiedział Rehn.

Jeżeli chodzi o cały proces rozszerzenia UE, to Rehn zaapelował, by nie powstrzymywały go dwustronne nieporozumienia między krajami Unii, co dotyczy także sporu między Grecją i Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii (FYROM) o używaną przez Skopje nazwę _ Macedonia _.

Zdaniem KE, FYROM poczyniła wyraźne postępy i _ w wystarczającym stopniu spełnia kryteria polityczne ustalone przez UE na szczycie w Kopenhadze w 1993 roku _. Dlatego KE podjęła w środę decyzję o wydaniu zalecenia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych ze Skopje. Decyzję jednomyślnie będą musiały podjąć wszystkie kraje UE, w tym Grecja, która dotąd blokowała wszystkie aspiracje swego północnego sąsiada zarówno na forum NATO, jak i UE.

Jeżeli chodzi o najbliższą wejścia do UE Chorwację, to KE stwierdziła, że Zagrzeb zrobił _ znaczny postęp _, gdy Słowenia i Chorwacja porozumiały się w sprawie sporu granicznego, a Lublana przestała blokować negocjacje (i zamykanie kolejnych rozdziałów). Zdaniem KE, konieczna będzie kontynuacja reform, szczególnie w obszarze sądownictwa, administracji publicznej, walki z zorganizowaną przestępczością i praw mniejszości.
_ Jeżeli Chorwacja spełni na czas wszystkie pozostałe warunki, negocjacje akcesyjne będzie można zakończyć w przyszłym roku _ - stwierdza raport KE.
Czarnogóra i Albania złożyły niedawno wnioski o członkostwo w Unii i KE wciąż przygotowuje tzw. formalną opinię dla państw UE w tej sprawie. KE chwali, że wybory parlamentarne w obu krajach przebiegły _ zgodnie z niemal wszystkimi standardami międzynarodowymi _.

Do najważniejszych wyzwań zarówno w Albanii, jak i Czarnogórze należy umacnianie praworządności i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instytucji państwowych i administracji.

KE zaapelowała do przywódców Bośni i Hercegowiny o przyspieszenie najważniejszych reform, _ wolę polityczną _ spełnienia wymogów, jakie stawia integracja europejska, oraz _ wspólną wizję ogólnego kierunku, w jakim podąża Bośnia i Hercegowina _.

Co się tyczy Serbii, to zdaniem KE kraj ten _ musi wykazać bardziej konstruktywną postawę w sprawie Kosowa _. KE z zadowoleniem oceniała natomiast stałą współpracę Serbii z międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Prezentując pakiet rozszerzeniowy, Rehn podkreślił, że jest on _ wyrazem naszego zaangażowania na rzecz europejskiej przyszłości Bałkanów Zachodnich i Turcji _.

_ _Przypomniał, że od 2010 roku obowiązywał będzie ruch bezwizowy dla obywateli Czarnogóry, Serbii i FYROM, co przyniesie obywatelom _ namacalne korzyści _. Obiecał, że Komisja do połowy 2010 roku przedstawi wnioski legislacyjne, by ruchem bezwizowym objąć także Albanię oraz Bośnię i Hercegowinę, pod warunkiem spełnienia przez te kraje ustalonych warunków.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)