Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja otworzyła tylko jeden rozdział w negocjacjach z UE

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi szefów MSZ Czech i Słowenii)

(dochodzą wypowiedzi szefów MSZ Czech i Słowenii)

19.12.Bruksela (PAP/AFP,Reuters) - Z powodu weta Słowenii podczas rozmów akcesyjnych w piątek Brukseli Chorwacji udało się otworzyć tylko jeden rozdział negocjacyjny dotyczący rynków publicznych.

Unia Europejska zwróciła się do obu krajów z apelem o rozwiązanie sporu granicznego, który utrudnia wejście Chorwacji do UE.

Słowenia, pozostająca w sporze granicznym z Chorwacją, zgłosiła weto wobec dziewięciu z dziesięciu obszarów negocjacji, które miały być dyskutowane. Obecnie Chorwacja ma otwarte 22 i zamkniętych siedem z 35 rozdziałów negocjacji, które musi ukończyć przed wstąpieniem do UE.

Lublana, krytykowana przez Komisję Europejską za blokowanie procesu przystąpienie Chorwacji do UE, oskarżyła w piątek Brukselę o przedkładanie kalendarza rozszerzenia nad ochronę interesów krajów członkowskich.

Komisja "nie poświęciła wystarczającej uwagi interesom krajów członkowskich, które reprezentuje, chce za to osiągnąć rezultaty w dziedzinie rozszerzenia" - powiedział szef słoweńskiego MSZ Samuel Żbogar.

"Wiele krajów uważa, że kalendarz (zakładający przystąpienie Chorwacji w 2010 roku) jest bardzo, może nawet za bardzo ambitny" - dodał Żbogar.

Komisarz do spraw rozszerzenia UE Olli Rehn uważa jednak, że mimo zwłoki wywołanej sprzeciwem Słowenii zamknięcie technicznych negocjacji między Chorwacją a UE do końca 2009 roku, czyli zgodnie z przewidzianym kalendarzem, jest możliwe.

Słowenia i Chorwacja od momentu rozpadu Jugosławii w roku 1991 spierają się o przebieg granicy lądowej i morskiej. Lublana uważa, że w dokumentach dostarczonych Unii przez Chorwację w związku z negocjacjami są mapy z granicami, które kwestionuje strona słoweńska.

Chodzi o rozgraniczenie wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku i przynależność niewielkich obszarów w pobliżu rzeki Mura.

Czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg, którego kraj w styczniu przejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej oświadczył jednak, że odmawia rozstrzygania sporu między Lublaną a Zagrzebiem.

"Nie jestem sędzią, który rozstrzyga między Chorwacją a Słowenią. Kraje te powinny spotkać się przy stole negocjacyjnym i znaleźć rozwiązanie" - powiedział Schwarzenberg. "Oba kraje powinny rozwiązać ten problem między sobą" - przekonywał. (PAP)

keb/ kar/

4509 4602 1742 1849 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)