Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja: Sąd Najwyższy orzekł o ekstradycji Perkovicia do Niemiec

0
Podziel się:

Chorwacki Sąd Najwyższy zgodził się we wtorek na ekstradycję do Niemiec
byłego agenta jugosłowiańskiej tajnej policji Josipa Perkovicia, poszukiwanego w Niemczech za
domniemany udział w zabójstwie chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Djurekovicia.

Chorwacki Sąd Najwyższy zgodził się we wtorek na ekstradycję do Niemiec byłego agenta jugosłowiańskiej tajnej policji Josipa Perkovicia, poszukiwanego w Niemczech za domniemany udział w zabójstwie chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Djurekovicia.

Sąd Najwyższy odrzucił apelację od wyroku wydanego na początku stycznia przez sąd w Zagrzebiu. Wniosek złożony przez adwokata Perkovicia uznano za "nieuzasadniony" - wynika z komunikatu Sądu Najwyższego.

Chorwacka policja powinna teraz uzgodnić ze swymi niemieckimi kolegami ekstradycję Perkovicia w ciągu 10 dni - powiedział sędzia tego sądu Ivan Turudić.

Wcześniej sąd niższej instancji w Zagrzebiu zgodził się na ekstradycję Perkovicia do Niemiec, gdzie jest on ścigany za udział w zabójstwie Djurekovicia w 1983 roku.

68-letniego Perkovicia aresztowano 1 stycznia 2014 roku, w dniu, w którym nastąpiło, mimo początkowych oporów ze strony rządu w Zagrzebiu, dostosowanie chorwackiego prawa do zasad Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Dwa dni później Perkovicia zwolniono.

Perković zaprzecza, jakoby miał jakiś związek z morderstwem, i twierdzi, że w Niemczech nie może liczyć na sprawiedliwy proces.

Z powodu podejrzenia o udział w tej samej zbrodni niemiecki sąd ściga również b. szefa Służby Bezpieczeństwa Państwowego w dawnej Jugosławii Zdravko Mustacza. Jednak sąd w Velikiej Goricy na początku stycznia odmówił jego ekstradycji, argumentując, że według chorwackiego ustawodawstwa czyn ten uległ przedawnieniu.

Mustacz i Perković twierdzą, że nie mają nic wspólnego z morderstwem dokonanym w Bawarii i że istnieją dowody ich niewinności.

Po uzyskaniu przez Chorwację niepodległości Perković został powołany na szefa jej wywiadu i stał się jego organizatorem. Mustacz zaś był za czasów b. Jugosławii przełożonym Perkovicia jako szef tajnych służb. Obu aresztowano tego samego dnia.

Chorwacja, która w lipcu dołączyła do Unii Europejskiej, początkowo nie chciała przystać na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Perkovicia, powołując się na wewnętrzne przepisy, które zakładały, że ENA nie można ścigać podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 4 sierpnia 2002 roku. Przepisy te, niezgodne z unijnym prawem, Chorwacja przyjęła zaledwie na trzy dni przed wstąpieniem do UE. Komisja Europejska je zakwestionowała. Ostatecznie Zagrzeb uchwalił w październiku ustawę dostosowującą prawo krajowe do zasad ENA.

Niechęć chorwackiego rządu do ekstradycji Perkovicia według lokalnych mediów wiąże się z tym, że może on być w posiadaniu informacji kompromitujących pewną liczbę chorwackich osobistości, czemu rząd jednak zaprzecza. (PAP)

klm/ mc/

15544790 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)