Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chorzów: Rzadkie okazy pelargonii i fuksji na wystawie kwiatów

0
Podziel się

Ukwiecone uliczki oraz dziesiątki odmian pelargonii i fuksji będzie można
oglądać na rozpoczynającej się w czwartek Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Chorzowie.

bEikyqOd

Ukwiecone uliczki oraz dziesiątki odmian pelargonii i fuksji będzie można oglądać na rozpoczynającej się w czwartek Międzynarodowej Wystawie Kwiatów w Chorzowie.

Jak co roku organizatorem wystawy jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie; kwiatową ekspozycję można oglądać w hali wystaw "Kapelusz".

To już druga wystawa kwiatów w tym roku. Wiosną zwiedzający mogli podziwać ponad stuletnie okazy bonzai, tymczasem wrześniowa edycja będzie poświęcona m.in. nowym odmianom pelargonii i fuksji.

bEikyqOf

Jedną z najbogatszych w Europie odmian tych kwiatów zaprezentują państwo Cieszyńscy ze Strzyżowic (Śląskie). Ciekawostką będzie pelargonia tomcat - ze względu na rzadko spotykany kolor kwiatów. "W odpowiednim świetle kwiaty tej odmiany pelargonii mają czarny kolor. Wystawiliśmy także 40 z 800 odmian fuksji, jakie hodujemy" - powiedział PAP hodowca kwiatów ze Strzyżowic Adrian Cieszyński.

Na wystawie od czwartku do poniedziałku swoje osiągnięcia w hodowli roślin zaprezentuje ponad 30 wystawców.

Tym razem kwiatowa ekspozycja będzie prezentowana w zaaranżowanym przez organizatorów miasteczku. "W kilku śląskich miastach, m.in. w Tarnowskich Górach, Rybniku, Katowicach, Tychach, zrobiliśmy wielkoformatowe fotografie najciekawszych miejsc. Ustawiliśmy je w hali wystawowej wzdłuż zaaranżowanych uliczek, tak aby zwiedzający mogli wybrać się na spacer kwiatowymi alejami" - tłumaczył PAP rzecznik parku w Chorzowie Łukasz Buszman.

Fotografie elewacji kamienic, fragmentów rynków, odnowionych zabytków zostały powiększone do rozmiaru 3 na 5 m. Pośrodku hali wystaw została ustawiona także wieża zegarowa stylizowana na ratuszową. "Zamysł był taki, aby do małego ryneczku można było dojść ukwieconym labiryntem uliczek" - wyjaśnił Buszman.

bEikyqOl

W sobotę wystawa będzie udostępniona do zwiedzania także w godzinach nocnych w ramach akcji "Ogród nocą".

Wystawa będzie także okazją do uzyskania praktycznych, fachowych porad związanych z pielęgancją roślin.

Pierwszą wystawę kwiatów w Chorzowie zorganizowano w 1959 roku w plenerze parku chorzowskiego. W hali wystaw Kapelusz pierwsi ogrodnicy pojawili się ze swoimi stoiskami w 1968 roku. Początkowo odbywały się trzy edycje rocznie - wiosenna, letnia i jesienna.

Największą frekwencję w historii wszystkich dotychczasowych wystaw odnotowano w 1962 roku. Kompozycje roślinne obejrzało wtedy 100 tys. osób. W ostatnich latach wystawę odwiedza średnio ok. 20 tys. osób.

bEikyqOm

Tegoroczna wystawa jest 123. edycją imprezy.(PAP)

ktp/ hes/

bEikyqOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)