Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorzy po udarze w lepszym stanie po podaniu komórek macierzystych

0
Podziel się:

Obiecujące efekty w leczeniu skutków udaru mózgu komórkami macierzystymi
uzyskali szkoccy lekarze. "BBC News" informuje, że eksperyment przeprowadzono u pięciu chorych z
poważną niepełnosprawnością.

Obiecujące efekty w leczeniu skutków udaru mózgu komórkami macierzystymi uzyskali szkoccy lekarze. "BBC News" informuje, że eksperyment przeprowadzono u pięciu chorych z poważną niepełnosprawnością.

Prof. Keith Muir z Glasgow University, który prowadził badania, twierdzi, że u wszystkich pięciu pacjentów uzyskano jakąś poprawę stanu zdrowia. U jednych była ona "niewielka", ale u innych "umiarkowana". Jego zdaniem uzyskane wyniki są zaskakująco dobre.

Specjalista przyznaje, że nie ma jeszcze pewności, czy są to efekty wstrzyknięcia do mózgu komórek macierzystych. Nie można jeszcze wykluczyć tzw. efektu placebo, który zaobserwowano u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona, poddanych pozorowanej operacji (tylko niektórym pacjentom wstrzyknięto do mózgu komórki nerwowe).

W Glasgow eksperymentem objęto małą grupę w wieku 60-80 lat. Wszyscy są po udrze udarze mózgu, przeszli go w ostatnich 5 latach (minęło od tego wydarzenia co najmniej sześć miesięcy).

Był to jedynie pierwszy etap badań klinicznych, który miał ocenić, na ile metoda ta jest bezpieczna. Jeśli się potwierdzi, że nie ma powodów do obaw, dopiero w dalszych badaniach planuje się ocenić jej skuteczność. Tymczasem badacze już sugerują, że ewentualnie można mówić o pierwszych pozytywnych efektach takiego leczenia.

Prof. Muir twierdzi, że niektórzy poddani eksperymentowi pacjenci stali się bardziej samodzielnie w życiu codziennym. Byli w stanie samodzielnie spacerować wokół swojego domu, choć wcześniej nie mogli poruszać się sami. Inni, bardziej niepełnosprawni, przestali być zamknięci w sobie i zaczęli rozumieć, co się wokół nich dzieje i kontaktować się z otoczeniem.

Szkocki uczony dodaje, że najbardziej zaskakujące jest to, że te pozytywne zmiany nie są jedynie chwilowe i jak na razie się utrzymują.

Przykładem jest 80-letni emerytowany nauczyciel Frank Marsh, który przeszedł udar mózg przed 5 laty. Miał sparaliżowaną lewą rękę i kłopoty z zachowaniem równowagi. Po operacji wstrzyknięcia komórek macierzystych potrafi samodzielnie się poruszać i zawiązać sznurowadła.

Badania szkockich specjalistów będą omawiane we wtorek podczas europejskiej konferencji poświęconej udarowi mózgu, która obywa się Londynie. (PAP)

zbw/ agt/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)