Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Christian Science Monitor": Stosunki Polski z Rosją się poprawiają

0
Podziel się:

Stosunki polsko-rosyjskie uległy ostatnio
poprawie, co może stać się wzorem dla odprężenia na linii Moskwa-
Waszyngton - pisze publicystka "Christian Science Monitor" w
zamieszczonym we wtorek artykule.

Stosunki polsko-rosyjskie uległy ostatnio poprawie, co może stać się wzorem dla odprężenia na linii Moskwa- Waszyngton - pisze publicystka "Christian Science Monitor" w zamieszczonym we wtorek artykule.

"Ostrożne zbliżenie między Warszawą a Moskwą stwarza pewną nadzieję na realizację deklarowanego przez prezydenta (Baracka) Obamę celu odnowienia stosunków amerykańsko-rosyjskich. Guzik +resetowania+ stosunków między Rosją a Polską został przyciśnięty jesienią ubiegłego roku" - uważa europejska korespondentka gazety Elizabeth Pond.

Autorka powołuje się na opinię wiceministra spraw zagranicznych Przemysława Grudzińskiego, który - jak pisze - "powiedział, że po raz pierwszy od zburzenia muru berlińskiego dwie dekady temu Rosja traktuje teraz Polskę jak suwerenne państwo, a nie po prostu państwo zależne".

Podobnego zdania jest inny rozmówca dziennikarki, rosyjski politolog i dyrektor moskiewskiego biura Fundacji Carnegie Dmitrij Trienin. Obaj z Grudzińskim uważają, że zmiana kursu Rosji - po okresie ostrej krytyki Polski za zawarcie umowy z USA o umieszczeniu na jej terytorium tarczy rakietowej w sierpniu ubiegłego roku - tłumaczy się głównie kryzysem ekonomicznym, który poważnie uderzył w Rosję i osłabił jej pozycję.

"Cena rosyjskiej ropy naftowej spadła od lipca o 70 procent, a rubel stracił 35 procent swej wartości. Ucieczka kapitału z Rosji osiągnęła wielkość 40 miliardów dolarów. W tych warunkach (premier Władimir) Putin nie może sobie pozwolić na asertywną politykę odtwarzania uległych państw-sąsiadów na swoim +bliskim pograniczu+" - czytamy w artykule.

Innym czynnikiem jest - zdaniem Trienina - uzmysłowienie sobie przez Kreml, że zeszłoroczna inwazja w Gruzji "nie uczyniła wiele dla odbudowania gdziekolwiek starej sowieckiej strefy wpływów", choćby dlatego, że prawie żaden kraj nie uznał niepodległości separatystycznych prowincji Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej.

"Ten poważny +strategiczny dialog+ obu krajów (Polski i Rosji - przyp. PAP) mógłby posłużyć jako swego rodzaju próba dla Waszyngtonu i Moskwy" - pisze publicystka "Christian Science Monitor".

tzal/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)