Notowania

cia
06.02.2013 12:57

CIA ma bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

Samoloty bezzałogowe, startujące z tej bazy, po raz pierwszy zostały wykorzystane we wrześniu 2011 roku do zabicia Anwara al-Awlakiego, urodzonego w USA radykalnego islamskiego duchownego, który był uważany za szefa operacji Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, prowadzonych poza tym regionem.

Amerykańska armia wycofała niemal wszystkich swoich żołnierzy z Arabii Saudyjskiej w 2003 roku. Po wojnie w Zatoce Perskiej z 1991 roku stacjonowało tam 5-10 tys. żołnierzy USA. Oficjalnie została tam tylko misja szkoleniowa.

Budowa bazy samolotów bezzałogowych została zlecona wkrótce po amerykańskim ataku w Jemenie w 2009 roku z użyciem rakiet manewrujących - pisze środowy _ New York Times _. Był to pierwszy atak, na który zgodę wyraziła administracja prezydenta Baracka Obamy. Akcja okazała się całkowitą porażką, gdyż zginęło kilkudziesięciu cywili, w tym kobiety i dzieci.

Według _ Washington Post _ doradca Obamy ds. walki z terroryzmem John Brennan, który wkrótce ma zostać szefem CIA, odgrywał kluczową rolę w negocjacjach prowadzonych w sprawie bazy z władzami saudyjskimi.

Jak pisze BBC w Arabii Saudyjskiej znajdują się najświętsze miejsca islamu i dlatego stacjonowanie tam wojsk amerykańskich uważane było przez wielu radykałów za zdradę. Nieżyjący już przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden mówił, że właśnie z powodu obecności Amerykanów w Arabii Saudyjskiej przeprowadzono ataki terrorystyczne w USA 11 września 2001 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska zagrożona? Będziemy musieli milczeć Taką możliwość rozważał szef BBN, po tym jak Trybunał odtajnił część dokumentów ze skargi Abd al-Rahima al-Nasziriego.
Jest wyrok na agentów CIA. Dostali... Włoski sąd apelacyjny skazał w piątek zaocznie na siedem lat więzienia byłego szefa komórki CIA w Rzymie.
Sprawa więzień CIA w Polsce. Nowe dowody? Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa.
Tagi: cia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz