Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciała ofiar katastrofy w Serbii - w czwartek w Polsce

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o numerze konta na rzecz poszkodowanych i aktualne
informacje o rannych w szpitalach)

(dochodzi inf. o numerze konta na rzecz poszkodowanych i aktualne informacje o rannych w szpitalach)

14.7.Katowice (PAP) - W czwartek do kraju przetransportowane będą ciała sześciorga ofiar piątkowej katastrofy polskiego autokaru w Serbii. W organizacji pogrzebów rodzinom pomoże Kompania Węglowa - informują służby wojewody śląskiego.

Po południu Kompania uruchomiła specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych w wypadku i rodzin ofiar. To rachunek w katowickim oddziale banku PKO BP SA nr 67 1020 2313 0000 3402 0118 8291.

W poniedziałek w Katowicach zebrał się zespół antykryzysowy, zajmujący się koordynacją akcji pomocy poszkodowanym i rodzinom ofiar. Przewodniczył mu wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o formach wsparcia dla poszkodowanych. Ustalono m.in., że Kompania Węglowa, z którą związanych jest większość uczestników wycieczki, nie tylko pomoże w organizacji pogrzebów, ale także udzieli pomocy materialnej wynikającej ze szczególnych przepisów górniczych.

Poszkodowanych wesprze też Caritas Archidiecezji Katowickiej, której przedstawiciele zapewniają, że najpóźniej w środę rodzinom wypłacone zostaną pierwsze zapomogi w wysokości od 2 do 5 tys. zł. Obecnie Caritas opracowuje zasady, rozmiar i zakres udzielenia pomocy.

Wojewoda śląski chciałby, aby doraźne zapomogi nie były jedyną formą wsparcia. Łukaszczyk zwrócił się już do ministra pracy i polityki społecznej, by - podobnie jak po ubiegłorocznym wypadku autokaru we Francji - resort opracował oddzielny program pomocy poszkodowanym i ich rodzinom.

Ustawa o pomocy społecznej w przypadkach takich, jak piątkowa katastrofa w Serbii, przewiduje jedynie przyznanie tzw. zasiłku celowego z tytułu zdarzenia losowego. Jest on przyznawany niezależnie od dochodu i wypłacają go gminy w ramach zadań własnych. Szersze wsparcie wymaga opracowania oddzielnego programu.

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Bożena Stępień, wystąpienie o ewentualne renty specjalne dla rodzin ofiar będzie rozważane po wyjaśnieniu wszystkich kwestii m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Wydział Polityki Społecznej Urzędu koordynuje pomoc dla poszkodowanych z właściwymi dla ich miejsca zamieszkania ośrodkami pomocy społecznej oraz sektorem pozarządowym. Rodziny ofiar i rannych mają zapewnioną pomoc psychologiczną, m.in. ze strony psychologów z Kompanii Węglowej, ośrodków pomocy społecznej oraz psychologów szpitalnych.

Jak poinformowała Beata Zielińska z katowickiego szpitala MSWiA, poszkodowani i ich rodziny, w razie potrzeby kontaktu z psychologiem nawet po dłuższym czasie po powrocie do domu, mogą skontaktować się z działającym przy tej placówce Śląskim Centrum Leczenia Stresu Pourazowego - w godzinach pracy pod numerem telefonu 032 78 27 291.

"Śląskie Centrum Leczenia Stresu Pourazowego powstało kilka lat temu dla pomocy ofiarom katastrof górniczych czy właśnie komunikacyjnych. Nasi psychologowie wiedzą, jak pomagać w takich sytuacjach. Poszkodowani - w razie potrzeby - mogą otrzymać w szpitalu MSWiA też pomoc medyczną" - zapewniła Zielińska.

Działania pomocowe cały czas prowadzi też Kompania Węglowa, do której należy kopalnia "Ziemowit" w Lędzinach. Duża część uczestników wycieczki to jej byli i obecni pracownicy oraz ich rodziny. W poniedziałek przed kopalnią zorganizowano m.in. akcję krwiodawstwa na rzecz poszkodowanych, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem górników. Chętnych było tak dużo, że dodatkowy autobus zabrał ich do katowickiego centrum krwiodawstwa.

Podziękowania i pomoc skierowane będą też do serbskich placówek medycznych. Dwa tamtejsze szpitale, które udzieliły pomocy poszkodowanym, mają otrzymać w podziękowaniu aparaturę i wyposażenie medyczne.

Stan zdrowia poszkodowanych w katastrofie poprawia się. W Górnośląskim Centrum Zdrowia w Katowicach na leczeniu pozostaje jeden chłopiec, 18 innych dzieci w poniedziałek opuściło szpital. W szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu przebywa jeszcze osiem dorosłych osób, wszyscy prawdopodobnie do środy wyjdą.

Jak informują polskie służby konsularne, co najmniej trzy z 12 osób, przebywających jeszcze w serbskich szpitalach, kwalifikują się do transportu do kraju, który może nastąpić we wtorek lub w środę.

Państwowa Inspekcja Transportu Drogowego wszczęła kontrolę w firmie transportowej, do której należał rozbity autokar. Potwierdziła się informacja, że ważność badań technicznych autokaru upłynęła 9 lipca (dwa dni przed wypadkiem). W dniu wyjazdu z Polski autokar był kontrolowany przez policję, ale kierowcy zapewniali wówczas, że autokar wróci do Polski po zawiezieniu turystów na miejsce odpoczynku w Bułgarii.

Do wypadku autokaru z 66 polskimi turystami wracającymi z pobytu w Bułgarii doszło w piątek o godz. 6.30 rano w okolicach miejscowości Indija, 20 km od Belgradu. Zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci. (PAP)

mab/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)