Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cichocki: oczekujemy zbliżenia stanowisk Polski i Francji ws. traktatu

0
Podziel się:

Oczekujemy, że dojdzie do zbliżenia
stanowisk Polski i Francji w sprawie reformy Traktatu
Konstytucyjnego UE - powiedział PAP w środę, w przededniu wizyty w
Polsce prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy`ego, doradca polskiego
prezydenta ds. traktatu Marek Cichocki.

Oczekujemy, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Francji w sprawie reformy Traktatu Konstytucyjnego UE - powiedział PAP w środę, w przededniu wizyty w Polsce prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy`ego, doradca polskiego prezydenta ds. traktatu Marek Cichocki.

Cichocki zastrzegł jednak, że Polska "nie spodziewa się żadnych deklaracji, że ktoś kogoś popiera, a ktoś komuś ustępuje".

Sarkozy przyjeżdża do Polski z jednodniową wizytą na tydzień przed unijnym szczytem w Brukseli. Spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Jarosławem Kaczyńskim. Polskie władze liczą na poparcie przez Paryż pierwiastkowego systemu liczenia głosów w Radzie UE. Jednak w przededniu wizyty Francuzi chłodzą nasze oczekiwania.

W wywiadzie udzielonym środowej "Gazecie Wyborczej" prezydent Sarkozy jednoznacznie powiedział, że Francja nie godzi się na system pierwiastkowy. Podkreślił też, że do Warszawy przyjedzie apelować, by wspólnie "ratować Europę", aby wyszła z marazmu.

Z kolei francuski minister ds. europejskich Jean-Pierre Jouyet ostrzegł w środę w RFI, że jeśli polskie władze będą blokować projekt traktatu europejskiego, to ryzykują marginalizację w UE.

Cichocki podkreśla, że Polska oczekuje, iż dojdzie do zbliżenia stanowisk. "Jak wynika z wypowiedzi współpracowników Sarkozy`ego realne jest, że tak się stanie" - uważa. O tym, że Francja zamierza "spróbować zrozumieć" stanowisko Polski, która chce wrócić do kwestii systemu głosowania w UE, mówił wtorkowemu "Le Figaro" Jean-Pierre Jouyet.

"Zamierzamy spróbować zrozumieć pozycję Polski, która traktuje kompromis w sprawie podziału prawa do głosów jako dużą stawkę" - oświadczył Jouyet na kilka dni przed piątkową wizytą w Polsce francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Szczyt UE w Brukseli, na którym ma być dyskutowana sprawa eurokonstytucji, odbędzie się 21-22 czerwca. Z kolei Konferencja Międzyrządowa - według oczekiwań niemieckiego przewodnictwa, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - ma przyjąć nowy Traktat UE do końca 2007 roku.

Proponowany przez Polskę pierwiastkowy system głosowania w Radzie UE jest dla średnich i małych państw korzystniejszy niż zapisany w projekcie traktatu system podwójnej większości. W systemie pierwiastkowym głos każdego kraju jest obliczony na podstawie pierwiastka kwadratowego z liczby ludności. W efekcie siła głosu przeliczona na pojedynczego obywatela mniejszego państwa członkowskiego jest dowartościowana, większego zaś - osłabiona.

Przedstawiając we wtorek postępy w przygotowaniach do szczytu w sprawie nowego traktatu UE minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier powiedział optymistycznie, że "widzi światło w tunelu" w sprawie porozumienia 27 państw Unii.

Wcześniej Komisja Europejska podała, że nie zgadza się na zmianę systemu głosowania podwójną większością w Radzie UE. Szef KE Jose Manuel Barroso przestrzegł przed negatywnymi konsekwencjami braku kompromisu w sprawie nowego unijnego traktatu.(PAP)

eaw/ hgt/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)