Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cięcia budżetowe dotkną króla Hiszpanii

0
Podziel się:

Król Juan Carlos będzie musiał zadowolić się mniejszymi środkami na utrzymanie pałacu.

Cięcia budżetowe dotkną króla Hiszpanii
(PAP/EPA)

Pierwsze w historii cięcia budżetowe dotkną w przyszłym roku hiszpańską rodzinę królewską. Tegoroczny budżet, zamrożony na poziomie z roku 2009, wynosi 8,9 milionów euro.

Jednak w przyszłym roku rodzina królewska będzie dysponowała mniejszymi środkami, a oficjalna obniżka zostanie ujawniona w kolejnych tygodniach - powiedział anonimowy przedstawiciel Pałacu Królewskiego.

Zaprzeczył także doniesieniom mediów, jakoby cięcia były wprowadzane z inicjatywy Juana Carlosa (na zdjęciu). Wyjaśnił, że był to raczej proces negocjacji z rządem. Jednocześnie podkreślił, że hiszpańscy monarchowie chcą przyłączyć się do reszty Hiszpanów, którzy zaciskają pasa, by kraj wyszedł z prawie dwuletniej recesji.

Wielkość cięć budżetowych nie jest jeszcze znana, lecz dwie hiszpańskie gazety sugerują, iż mogą one sięgać nawet 9 procent. Zdaniem przedstawiciela Pałacu, jest to najprawdopodobniej tylko wniosek wyciągnięty z tegorocznych obniżek płac pracowników królewskich.

W czerwcu 140 pracowników pałacu dołączyło do reszty urzędników państwowych, gdy ich płace skurczyły się średnio o 9 procent.

W ramach oszczędności król Juan Carlos i królowa Sofia skrócili wakacyjny pobyt w letniej rezydencji na Majorce, podczas którego rzadziej niż w poprzednich latach korzystali z jachtu _ Fortuna _ i przyjmowali mniej gości niż zwykle.

To nie pierwsza europejska rodzina królewska, która odczuwa skutki ciężkich czasów. W lipcu w związku z kryzysem budżetowym w Wielkiej Brytanii wydatki musiała zmniejszyć Elżbieta II.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)