Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciekawe odkrycia poznańskich archeologów w Sudanie

0
Podziel się:

Twierdza Hosz esz-Szeitan w dolinie Nilu oraz osada ulokowana na wzgórzu
Nurein to najciekawsze odkrycia poznańskich archeologów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, którzy
przez dwa miesiące przeprowadzali badania w północnym Sudanie.

Twierdza Hosz esz-Szeitan w dolinie Nilu oraz osada ulokowana na wzgórzu Nurein to najciekawsze odkrycia poznańskich archeologów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, którzy przez dwa miesiące przeprowadzali badania w północnym Sudanie.

Polsko-Sudańska Ekspedycja Badawcza na początku stycznia tego roku wybrała się do Sudanu, gdzie przeprowadziła pierwsze prace archeologiczne i etnograficzne w kilku rejonach kraju.

"Mamy dwie rzeczy, którymi chcemy się przede wszystkim pochwalić. Pierwsza to twierdza Hosz esz-Szeitan (Dziedziniec Szatana) usytuowana w dolinie Nilu. Wcześniej nie była ona znana z literatury, a okazuje się być jedną z największych twierdzy w tej części doliny Nilu. Z kolei w Kordofanie znaleźliśmy pozostałości po osadzie na wzgórzu Nurein, położona z dala od źródeł wody, od rzeki. Funkcjonowała ona prawdopodobnie w sposób stały, tzn. że ludzie tam mieszkający pozyskiwali tę wodę w inny sposób. Osada utrzymywała dużą aglomerację ludzi, wnioskujemy to po ilości domów - doliczyliśmy się ok. 70-80, a także wielkości cmentarzysk znajdujących się u podłoża tego wzgórza" - powiedział uczestnik ekspedycji Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

Oba te obiekty pochodzą z okresu średniowiecza, ale jak dodał Drzewiecki, bez szczegółowych badań, trudno dokładniej określić ich chronologię.

Uczestnicy wyprawy podkreślali ogromną pomoc, jaką okazywały lokalne władze oraz zwykli mieszkańcy.

"Pomagały nam władze prowincji Kordofanu Północnego, Minister Informacji, Kultury i Turystyki, mieliśmy także spotkanie także przywódca plemion w rejonie Sodiri. Zapewniono nam przede wszystkim transport w postaci samochodów terenowych. To było niezwykle ważne. Bardzo przychylnie nastawienie byli mieszkańcy, którzy zapraszali nas często na posiłek. O naszych badaniach było bardzo głośno w sudańskich mediach, a to też ze względu na to, że jest to wspólny projekt obu państw" - wyjaśnił Drzewiecki.

Pierwsza ekspedycja była początkiem trzyletniego projektu badawczego, który organizowany jest przez Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu i National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan. Jej celem jest m.in. rozpoznanie ufortyfikowanych założeń architektonicznych w rejonie V i VI Katarakty oraz pomiędzy nimi. Prace będą podejmowane na stanowiskach nieznanych z literatury bądź jedynie w niej wzmiankowanych.

W przedsięwzięciu biorą udział pracownicy i studenci polskich i sudańskich instytucji naukowych.(PAP)

lic/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)