Notowania

wiadomości
07.01.2012 10:20

Ciepła zima utrudnia zbiory trzciny strzechowej

Nietypowa, ciepła jak na tę porę roku aura utrudnia trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym i na mazurskich jeziorach. Brak lodu uniemożliwia wjazd na podmokłe tereny, gdzie występuje trzcina gotowa do zebrania.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nietypowa, ciepła jak na tę porę roku aura utrudnia trzcinowe żniwa na Zalewie Wiślanym i na mazurskich jeziorach. Brak lodu uniemożliwia wjazd na podmokłe tereny, gdzie występuje trzcina gotowa do zebrania. *

Zbiory możliwe są tylko na poletkach nieużytków, gdzie teren nie jest podmokły.

Trzcinę mogą zbierać także rolnicy dysponujący kombajnami, które mogą pokonać bagienny grząski grunt. Tak jest w przypadku Ryszarda Zagalskiego spod Elbląga, który rozpoczął żniwa 1 grudnia.

"Trzcinę pozyskuje z terenów znajdujących się na nieużytkach między lustrem wody a wałami ochronnymi" - powiedział Zagalski.

Zenon Pawłowski zbierający trzcinę w okolicach Ełku na Mazurach powiedział, że brak lodu uniemożliwia wjazd na większość terenów trzcinowych.

"Zbieram trzcinę za pomocą kosiarki konnej i nie wszędzie mogę wjechać tym sprzętem" - powiedział.

Do obróbki zbiera się trzcinę jednoroczną, ponieważ wieloletnia nie jest dobrym materiałem do pokryć dachowych; jest krucha i łamliwa. Trzcinowe pokrycia dachowe występują na domach rekreacyjnych, letniskowych. Pokrywa ona także dachy stylowych zajazdów, karczm czy obiektów w skansenach budownictwa ludowego.

Polscy producenci eksportują trzcinę do krajów Europy Zachodniej: Holandii, Niemiec czy Danii, w których takie ekologiczne pokrycia dachów cieszą się ogromnym powodzeniem.

Jak przypomniał Zagalski, w latach 50. i 60. (XX w. - PAP) kryte strzechą domy czy chaty były synonimem biedy. Wówczas takie dachy zastępowano pokryciami eternitowymi. Teraz znów wraca moda na ekologiczne, trzcinowe pokrycia dachowe. (PAP)

ali/ mki/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz