Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Cinema" - nowatorski spektakl na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach

0
Podziel się:

Spektakl polsko-włoskiej koprodukcji pt. "Cinema" to nowe przedsięwzięcie
realizowane w Teatrze Śląskim w Katowicach. Realizatorzy zapowiadają, że nie padnie w nim ani jedno
słowo, za to nie zabraknie wyrazistych gestów i emocji odnoszących się do kina niemego.

Spektakl polsko-włoskiej koprodukcji pt. "Cinema" to nowe przedsięwzięcie realizowane w Teatrze Śląskim w Katowicach. Realizatorzy zapowiadają, że nie padnie w nim ani jedno słowo, za to nie zabraknie wyrazistych gestów i emocji odnoszących się do kina niemego.

"Nieme kino w teatrze", "film na scenie", "krótkie sekwencje przy minimalnym wykorzystaniu teatralnych środków", "błyskawicznie następujące po sobie zmiany scenografii" - tak o swoim projekcie opowiadają realizatorzy spektaklu, czyli Teatr Śląski oraz Fondazione Teatro Piemonte Europa z Turynu.

Zastępca dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Krystyna Szaraniec podkreśla, że jest to przedsięwzięcie zupełnie nietypowe. "Będzie o emocjach, które - tak jak w niemym kinie - przeżywają aktorzy, ale +Cinema+ nie jest repliką jakiejś fabuły, raczej opowiada różne historie" - powiedziała PAP Szaraniec.

Dodała, że spektakl obfituje w liczne sceny i nie brakuje w nim humoru, dowcipu oraz zaskakujących sytuacji, które z pewnością pobudzą wyobraźnię widzów. "Bez przerwy trzyma w napięciu, zwłaszcza że pięciu aktorów co chwile zmienia albo kostium albo detale tego kostiumu, potem stop klatka i w cztery sekundy pojawia się nowy obraz" - opowiadała Szaraniec.

Premiera spektaklu odbędzie się w sylwestrową noc 31 grudnia w Teatrze Śląskim. Katowicki teatr - jak poinformowała PAP Aleksandra Czapla-Oslislo - ma już zakontraktowanych 10 pokazów na 2014 rok we Włoszech.

Reżyserem przedsięwzięcia, który jednocześnie odpowiada za scenariusz, ruch sceniczny i opracowanie muzyczne jest Beppe Navello, od 2007 roku dyrektor Fondazione Teatro Piemonte Europa. "Kino w teatrze jest możliwe", "kino to nasza wspólna, a nie tylko +ich+ - filmowców - sprawa" - uważa Navello.

Za scenografię odpowiada Francesco Fassone - architekt i scenograf, absolwent wydziału Architektury Politechniki w Turynie. Fassone zajmuje się scenografią teatralną, tworzeniem instalacji artystycznych, przestrzeni dla wystaw muzealnych oraz projektowaniem dla branży mody i muzyki.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)