Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cios Obamy w Kaddafiego. Ludzie uciekają z Libii

0
Podziel się

Waszyngton zamroził aktywa libijskiego dyktatora w USA. Barack Obama wprowadza sankcje wobec Libii.

Cios Obamy w Kaddafiego. Ludzie uciekają z Libii
(PAP/EPA)
bEgmJmBN

aktualizacja 11:55

Waszyngton zamroził wszelkie aktywa majątkowe w USA libijskiego dyktatora, jego trzech synów i córki. Barack Obama podpisał dekret wprowadzający sankcje wobec Libii. Trwa ewakuacja zagranicznych obywateli z ogarniętego rebelią kraju.

Na Maltę przybyła fregata brytyjskiej marynarki wojennej z 207 osobami na pokładzie - poinformowały służby portowe. HMS Cumberland wyruszyła w czwartek z opanowanego przez antyrządowych demonstrantów Bengazi na północy kraju. Jednostka płynęła aż 35 godzin ze względu na fatalne warunki atmosferyczne. Na jej pokładzie znaleźli się głównie Brytyjczycy, lecz również obywatele ponad 20 państw.

*Malta jest najbliższym *europejskim sąsiadem Libii; odległość między północnym wybrzeżem Libii a wyspą wynosi około 350 km.Inna jednostka brytyjskiej marynarki wojennej HMS York została wysłana do Libii z Gibraltaru w celu przeprowadzenia dalszej ewakuacji. W piątek wieczorem do stolicy Malty, Valletty, przybił wynajęty przez władze USA prom z ponad 300 osobami, w tym z co najmniej 167 Amerykanami na pokładzie.

bEgmJmBP

Prom Maria Dolores wypłynął z Trypolisu z dwudniowym opóźnieniem ze względu na silny wiatr na Morzu Śródziemnym. Innych Amerykanów zabrały ze stolicy Libii do Stambułu tureckie samoloty czarterowe. Libię opuścił już cały personel amerykańskiej ambasady.

Cios w fortunę dyktatora

W ramach sankcji, administracja Obamy zablokowała nie tylko aktywa Kaddafiego i jego rodziny, ale także osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w Libii.

Jak pisze portal Platine.pl, majątek Muammara Kaddafiego wart jest 82 miliardy dolarów. To cztery razy więcej, niż fortuna króla Arabii Saudyjskiej. Na Stany Zjednoczone przypada tylko niewielka część majątku libijskiego dyktatora.

bEgmJmBV

_ - Jest właścicielem kilku rezydencji w Londynie, luksusowych kurortów turystycznych, ma udziały w piłkarskim Juventusie oraz pokaźne konta w Dubaju - _ wylicza Platine.pl.

Waszyngton wprowadza sankcje

Stany Zjednoczone zamknęły również ambasadę w Trypolisie. W specjalnym komunikacie prezydent Obama oświadczył, że sankcje zwrócone są wyłącznie przeciwko libijskim władzom na czele z Kaddafim, a nie przeciwko narodowi libijskiemu. _ - Rząd Muammara Kaddafiego złamał wszelkie normy międzynarodowe, a także moralne, i musi ponieść tego konsekwencje _ - napisał Obama.

Zobacz relację amerykańskich dyplomatów CNN

Prezydent Barack Obama zapowiedział podjęcie kolejnych działań wobec reżimu Kadafiego w ścisłej współpracy z sojuszniczymi państwami i ONZ. Zaostrzenie polityki USA wobec Libii nastąpiło po ewakuowaniu z tego kraju całego personelu amerykańskich placówek dyplomatycznych i większości Amerykanów.

bEgmJmBW

ONZ również chce sankcji

Rada Bezpieczeństwa prawdopodobnie już dziś podejmie konkretne kroki przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego. Chce m.in. nałożyć embargo na dostawy broni do Libii i zamrozić bankowe konta Muammara Kadafiego i jego rodziny.

- _ Rada jest całkowicie zgodna, że jak najszybciej trzeba przyjąć stosowną rezolucję - _oświadczyła w imieniu wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa jej przewodnicząca, Maria Luiza Ribeiro Viotti. Rezolucja ma doprowadzić do położenia kresu przemocy w Libii, a także otworzyć drogę do osądzenia i ukarania odpowiedzialnych za zbrodnie w tym kraju.

bEgmJmBX

Za szybkim działaniem jest także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. _ - Jest już najwyższy czas by Rada Bezpieczeństwa podjęła konkretne kroki - _ powiedział Ban Ki Mun. Zapowiedział on także, że w poniedziałek spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Barackiem Obamą by omówić sytuację w Libii i plan działań społeczności międzynarodowej wobec tego kraju.

Zabitych mogą być tysiące. Kaddafi to szaleniec

_ - Zabitych w Libii są tysiące, nie setki - _ powiedział wczoraj zastępca libijskiego ambasadora przy ONZ Ibrahim Dabbaszi, który odmówił posłuszeństwa Kaddafiemu._ - To ostatnie chwile reżimu dyktatora. Ma przeciwko sobie tysiące ludzi, którzy przybywają do Trypolisu, aby zbierać się na Placu Męczenników _.

_ - Apeluję do wspólnoty międzynarodowej, aby niezwłocznie interweniowała i wystosowała do pułkownika Kadafiego wyraźne ostrzeżenie, iż powinien natychmiast zaprzestać rzezi _ - wzywał Dabbaszi donośnym, stanowczym głosem._ - Kadafi jest szaleńcem. Jest psychicznie niestabilny. Będzie trwał do chwili, aż zostanie zabity, albo popełni samobójstwo _.

bEgmJmBY

Dyplomata sądzi, że Kadafi będzie się starał wysłać część członków rodziny za granicę, ale sam zapewne będzie wolał umrzeć w kraju_ : - Do takiego przewidywania - powiedział - skłania narcyzm Kadafiego. Będzie występował jak bohater _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t132533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rebelianci;zdobyli;terminal;naftowy;kaddafi;wzywa;do;zabawy,3,0,784643.html) Rebelianci zdobyli terminal naftowy. Kaddafi wzywa do... zabawy W mieście Marsa al-Burajka żołnierze dołączyli do demonstrantów. Przywódca Libii im grozi, ale i apeluje do zwolenników: _ tańczcie i śpiewajcie! _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/eksport;ropy;z;libii;zamarl;brakuje;rak;do;pracy,144,0,784528.html) Eksport ropy z Libii zamarł. Brakuje rąk do pracy Po groźbach Muammara Kaddafiego cena baryłki ropy Brent wzrosła niemal do 120 dolarów, czyli najwyższego poziomu od 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t132376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dyktatorzy;upadaja;przez;kryzys;zaczelo;sie;od;lehman;brothers,207,0,776143.html) Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers Konsekwencją rewolty w Libii może być nie tylko upadek Kaddafiego, ale nawet podział kraju.
bEgmJmCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)