Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIR: Komitet stały rządu wróci do ustawy hazardowej w czwartek

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów wróci w czwartek do prac nad projektem
nowelizacji ustawy o grach hazardowych. W poniedziałek nie zostały one zakończone - poinformowało
PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Komitet Stały Rady Ministrów wróci w czwartek do prac nad projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych. W poniedziałek nie zostały one zakończone - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Ponieważ zawarte w projekcie przepisy dotyczą kwestii technicznych i informatycznych, musi on być notyfikowany Komisji Europejskiej. Z tego powodu regulacje te zostały wyłączone z uchwalonej niedawno nowej ustawy o grach hazardowych.

Ministerstwo Finansów proponuje w dokumencie wprowadzenie zakazu organizowania hazardu w internecie. Wyjątkiem byłyby zakłady wzajemne prowadzone przez firmy działające w Polsce. Nowelizacja ma przyznać celnikom uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób organizujących nielegalne gry.

Nowelizacja ma także określić warunki eksploatacji automatów i urządzeń do gier. Wszystkie ośrodki gier mają posiadać system rejestracji gości, a kasyna audiowizyjne systemy kontroli gier.

Zgodnie z propozycjami MF powstanie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, który będzie prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Baza będzie tworzona na podstawie wniosków policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu skarbowego i Służby Celnej.

Strona internetowa, np. oferująca nielegalny hazard, która trafi do bazy, i związane z nią usługi mają być blokowane przez operatorów internetowych najpóźniej w ciągu 6 godzin od udostępnienia im danych z rejestru. W drugim wariancie przepisów, rejestr ma być tworzony na podstawie postanowień wydawanych przez sąd. O tym, który wariant zostanie przyjęty, ma zdecydować Komitet Rady Ministrów.

Zmiany mają ponadto zwiększyć katalog uprawnień szeregu służb, m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, czy wywiadu skarbowego. Będą one mogły "w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw" występować do firm świadczących usługi drogą elektroniczną o udostępnienie danych ich klientów (w tym numery dokumentów, adresy itp.)

Pod koniec listopada Sejm uchwalił, a Senat przyjął bez poprawek ustawę o grach hazardowych. Przewiduje ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami, ograniczenia w reklamie gier i wzrost podatków od hazardu. Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. (PAP)

mmu/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)