Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIR: Konwencja chicagowska zapewnia sprawne postępowanie

0
Podziel się:

Konwencja chicagowska zapewnia sprawną procedurą wyjaśniającą w przypadku
katastrof lotniczych oraz jawność wyników postępowania - oświadczyło w piątek Centrum Informacyjne
Rządu. Według CIR, takich procedur nie określa polsko-rosyjska umowa z 1993 r.

Konwencja chicagowska zapewnia sprawną procedurą wyjaśniającą w przypadku katastrof lotniczych oraz jawność wyników postępowania - oświadczyło w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Według CIR, takich procedur nie określa polsko-rosyjska umowa z 1993 r.

Komunikat CIR jest reakcją na piątkowy artykuł "Rzeczpospolitej" pt. "Zapomniana umowa z Rosją?". Dziennik napisał, że od 17 lat Polskę i Rosję wiąże umowa w sprawie ruchu samolotów wojskowych i wspólnego wyjaśniania katastrof. Według dziennika, art. 11 umowy mówi, że w "razie incydentów lotniczych, awarii, katastrof", ich wyjaśnianie "prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie".

CIR podkreśla, że opisywane przez "Rz" porozumienie "nie określa jednak żadnej procedury, zgodnie z którą art. 11 miałby być realizowany".

"Po katastrofie pod Smoleńskiem możliwe było albo rozpoczęcie długotrwałych rozmów ze stroną rosyjską w celu ustalenia procedury badania wypadku w oparciu o art. 11 Porozumienia z 1993 roku, albo natychmiastowe podjęcie badań przy wykorzystaniu istniejących międzynarodowych procedur wynikających z tzw. Konwencji Chicagowskiej" - oświadczyło CIR.

"Wybór tzw. Konwencji Chicagowskiej, w ocenie także polskich specjalistów w zakresie badania wypadków lotniczych, zapewnia sprawne prowadzenie postępowania oraz jawność jego wyników" - głosi komunikat.

"Twierdzenia, że +Rząd milczy o umowie+ oraz +Zapomniana umowa z Rosją?+, które znalazły się w artykule dziennika +Rzeczpospolita+, są nieuprawnione. Wybór procedury zgodnej z tzw. Konwencją Chicagowską wraz z Załącznikiem nr 13 odbył się po analizie dostępnych mechanizmów prawnych" - napisano w oświadczeniu.

CIR przypomina, że "porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Obrony Narodowej Polski a Ministrem Obrony Rosji z 7 lipca 1993 r. dotyczy ruchu powietrznego wojskowych statków powietrznych RP i FR".

Jak wyjaśniono w komunikacie "porozumienie reguluje wzajemne zgłaszanie lotów, usługi związane z obsługą samolotów (np. przy lądowaniu), rozliczenia. Art. 11 ww. porozumienia przewiduje podejmowanie działań w przypadku np. katastrof wojskowych samolotów".(PAP)

js/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)