Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIR o rozporządzeniu ws. przydziału częstotliwości w Polsce

0
Podziel się:

Rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń
Częstotliwości - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Dzięki temu w najbliższych
latach będą mogły się odbyć przetargi na częstotliwości dla bezprzewodowego internetu.

Rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Dzięki temu w najbliższych latach będą mogły się odbyć przetargi na częstotliwości dla bezprzewodowego internetu.

Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości to plan przydziału częstotliwości w Polsce.

Zmiany wprowadzone do rozporządzenia umożliwiają wykorzystanie (od początku 2013 r.) częstotliwości z zakresu 790-860 MHz oraz 1800 MHz (po pełnym zwolnieniu ich przez siły zbrojne) na rozwój bezprzewodowego szerokopasmowego internetu.

Dzięki nowelizacji udostępnione zostaną także częstotliwości z zakresu 2400-2450 MHz na potrzeby "amatorskiej służby satelitarnej". Częstotliwości z tego zakresu będzie można wykorzystać na potrzeby pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE, który jest budowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z politechniką w Grazu oraz uniwersytetami w: Toronto, Montrealu i Wiedniu.

Rząd w nowelizacji uwzględnił też postulaty krótkofalowców dotyczące używania radiostacji amatorskich w zakresach częstotliwości: 70,1-70,3 MHz oraz 3400-3410 MHz (wiele państw europejskich, np. Holandia, Niemcy, Norwegia udostępniło radioamatorom takie zakresy częstotliwości).

Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje, że przetarg na częstotliwości 1800 MHz odbędzie się jeszcze w tym roku, natomiast aukcja częstotliwości z pasma 800 MHz w roku 2013 r. (PAP)

luo/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)