Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CIR: Tusk spotka się w czwartek z prezydentem RPA

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o środowych spotkaniach na szczeblu resortowym
#

bEDySyIB

# dochodzi informacja o środowych spotkaniach na szczeblu resortowym #

16.10. Warszawa (PAP) - W czwartek w RPA premier Donald Tusk spotka się z prezydentem Jacobem Zumą i wiceprezydentem Kgalema Motlanthe. Weźmie również udział w Forum Biznesu - poinformowało w środę wieczorem Centrum Informacyjne Rządu.

Również w czwartek ma zostać podpisana umowa o współpracy gospodarczej, która ma na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych, a także promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Umowa zakłada m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.

bEDySyID

Rozmowy z prezydentem i wiceprezydentem RPA będą dotyczyły głównie relacji handlowych i gospodarczych, a także stosunków Unii Europejskiej zarówno z Republiką Południowej Afryki, jak i Afryką jako kontynentem. Poruszone zostaną również tematy regionalne - podaje CIR.

Premier razem z wiceprezydentem RPA wezmą udział w Forum Biznesowym. Donaldowi Tuskowi towarzyszy w wizycie kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu. Reprezentują oni branże: wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną i inne.

Strona południowoafrykańska jest zainteresowana współpracą z Polską m.in. w dziedzinie gospodarki morskiej, przede wszystkim w zakresie budowy statków i jachtów, rozbudowy infrastruktury portowej, a także szkoleniem specjalistów w tej dziedzinie - czytamy w komunikacie.

Premier Donald Tusk zapewnił w środę polskich przedsiębiorców, którzy towarzyszą mu w RPA, że mogą liczyć na pełne polityczne poparcie rządu w rozmowach z przedstawicielami południowoafrykańskiego biznesu.

bEDySyIJ

W środę odbyły się rozmowy na szczeblu resortowym. Uczestniczący w delegacji ministrowie: nauki Barbara Kudrycka, transportu Sławomir Nowak, rolnictwa Stanisław Kalemba oraz środowiska Marcin Korolec odbyli spotkania robocze z przedstawicielami południowoafrykańskich resortów.

Partnerami w rozmowach byli: minister nauki i technologii Derek Hanekom, minister rozwoju obszarów wiejskich i reformy rolnej Gugile Nkwinti, minister zasobów wodnych i środowiska B.E.E. Molewa, minister szkolnictwa wyższego i szkoleń Emmanuel Bonginkosi Nzimande, a także wiceminister transportu Sindisiwe Tshikunga oraz wiceminister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Pieter Mulder.

Efektem środowych spotkań jest umowa o współpracy między Szkołą Główną Handlową i Wits Business School, która podpisano w obecności minister Kudryckiej.

Oficjalną wizytę w Republice Południowej Afryki premier rozpoczął w środę. Po wizycie w RPA szef rządu uda się do Zambii.(PAP)

bEDySyIK

laz/ son/ stav/ bk/

bEDySyJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)