Notowania

clinton
31.05.2010 20:54

Clinton, Ashton i Moratinos o integracji europejskiej Bałkanów

Traktat Lizboński zakłada, że UE stanie się "skutecznym aktorem na arenie międzynarodowej", a Bałkany "są ważnym sprawdzianem skuteczności tego założenia" - napisali szefowie dyplomacji USA, UE i Hiszpanii w poniedziałek w sarajewskiej gazecie "Oslobodjenje".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Traktat Lizboński zakłada, że UE stanie się "skutecznym aktorem na arenie międzynarodowej", a Bałkany "są ważnym sprawdzianem skuteczności tego założenia" - napisali szefowie dyplomacji USA, UE i Hiszpanii w poniedziałek w sarajewskiej gazecie "Oslobodjenje". *

Tekst, podpisany przez Hillary Clinton, Catherine Ashton i Angela Moratinosa, opublikowano na dzień przed rozpoczęcie w stolicy Bośni i Hercegowiny konferencji UE-Bałkany, w której będą uczestniczyć najważniejsi przedstawiciele UE, Bałkanów Zachodnich, Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Turcji.

Autorzy artykułu ocenili, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią oraz NATO jest "jednym z ostatnich wyzwań" na drodze do "demokratycznej i zjednoczonej Europy".

Zapewnili, że "w Sarajewie ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej potwierdzą, że miejsce Bałkanów jest w sercu Europy". Podkreślili równocześnie, że Bałkany Zachodnie muszą najpierw spełnić niezbędne warunki przyjęcia. "Europejska perspektywa" powinna być "siłą przyspieszającą" reformy oraz trwające już transformacje.

Szefowie dyplomacji USA, UE i Hiszpanii, która przewodniczy obecnie Unii, potwierdzili aktualność składanych przed rokiem w Sarajewie zapewnień przedstawicieli UE i USA, że "drzwi instytucji euroatlantyckich są otwarte dla wszystkich krajów bałkańskich". Dodali, że są gotowi "wspierać obywateli i liderów regionu we wspólnym budowaniu lepszej przyszłości".(PAP)

jhp/ kar/

6339116

Tagi: clinton, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz