Notowania

kryzys w grecji
17.07.2011 13:50

Clinton: USA popierają naród i rząd Grecji

Hillary Clinton wyraziła poparcie USA dla "narodu i rządu greckiego" w walce z kryzysem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(autor/CC/Flickr)

Sekretarz stanu Hillary Clinton, która rozpoczęła dziś wizytę w Grecji, wyraziła poparcie USA dla _ narodu i rządu greckiego _ w walce z kryzysem zadłużeniowym tego kraju. Z zadowoleniem przyjęła też determincję greckiego premiera we wprowadzaniu reform.

_ - Mocno popieramy naród i rząd Grecji. USA silnie wspiera determinację rządu premiera Jeorjosa Papandreu dokonania koniecznych reform, aby uzdrowić Grecję i uczynić jej gospodarkę bardziej konkurencyjną _ - mówiła Clinton w Atenach na wspólnej z greckim ministrem spraw zagranicznych Stawrosem Lambrinidisem konferencji prasowej.

Dodała, że bolesny plan oszczędnościowy rządu jest jak _ chemioterapia _, która w końcu przyniesienie rezultaty, a zaniechanie go kosztowałoby Grecję _ bardzo wysoką cenę _.

Grecki minister spraw zagranicznych podkreślił, że pomimo wielkich ulicznych protestów i strajków wielu grup społeczeństwa rząd jest zdeterminowany w kontynuowaniu reform.

Pod koniec czerwca parlament przyjął opracowany przez rząd kolejny program oszczędnościowy na lata 2011-2015. Od jego przyjęcia UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uzależniały przyznanie Grecji kolejnej, piątej transzy pomocy. Opiewa ona na 12 miliardów euro.

Rządowy program oszczędnościowy zakłada cięcia wydatków, wzrost podatków, redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym, a także sprzedaż aktywów państwowych. W sumie przedsięwzięcia te mają przynieść około 78 miliardów euro, w tym 28 miliardów oszczędności budżetowych i 50 miliardów - dzięki prywatyzacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t94041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;grecji;papandreu;prosi;o;pospiech,31,0,872735.html) Pomoc dla Grecji. Papandreu prosi o pośpiech Premier Grecji prosi eurozonę i MFW o szybką decyzję w sprawie pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ateny;nie;zgodza;sie;na;bankructwo,31,0,871711.html) Ateny nie zgodzą się na bankructwo _ - Ochrona Grecji to samoobrona strefy euro - _ mówi minister finansów Ewangelos Wenizelos.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz