Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Clinton zadowolona z rozmów z Miedwiediewem

0
Podziel się:

#
dochodzą inne wypowiedzi Clinton
#

# dochodzą inne wypowiedzi Clinton #

14.10. Moskwa (PAP) - Sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która w środę kończy trzydniową wizytę w Rosji, oceniła swoje wtorkowe rozmowy z prezydentem tego kraju Dmitrijem Miedwiediewem jako "bardzo udane". Wyraziła nadzieję, że w przyszłości będzie miała okazję spotkać się także z rosyjskim premierem Władimirem Putinem.

"Myślę, że były to bardzo udane rozmowy. Nie chcę dawać ocen, ponieważ to nie moja rola. Jednak jestem bardzo zadowolona ze spotkania. Było bardzo otwarte" - oświadczyła w wywiadzie dla radia Echo Moskwy.

Wyraziła również nadzieję, że w przyszłości będzie miała okazję spotkać się także z Putinem, który w tych dniach gości w Chinach.

Pani Clinton oznajmiła, że USA nie podjęły jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie nowej konfiguracji ich systemu obrony przeciwrakietowej. Podkreśliła przy tym, że Federacja Rosyjska i Stany Zjednoczone nie stanowią dla siebie wzajemnie zagrożenia.

"Uważamy, że inne kraje zagrażają obu naszym państwom. Dlatego zaproponowaliśmy bliższą współpracę między Rosją i USA" - powiedziała, nie wdając się w szczegóły.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji zapewniła także, iż Waszyngtonie ma zamiaru rozmieszczać elementów swojej tarczy antyrakietowej w Gruzji; chce natomiast udzielić temu krajowi pomocy wojskowej.

"Nie widzę powodów, by sądzić, iż elementy tarczy antyrakietowej zostaną rozmieszczone na gruzińskim terytorium - oznajmiła i dodała: "Wiem, że perspektywa ta niepokoi Rosję i chcielibyśmy usunąć przyczyny tego niepokoju".

Jednocześnie Clinton zapowiedziała, że Stany Zjednoczone udzielą pomocy wojskowej narodowi gruzińskiemu, by - jak zaznaczyła - mógł się bronić.

Głównym tematem jej spotkania z Miedwiediewem było ewentualne zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Według źródła w Departamencie Stanu USA, rosyjski prezydent mówił "całkiem szczerze, że jest zadowolony z wyników rozmów w Genewie i oczekuje od Iranu, że je wprowadzi w życie, a jeśli nie, to będą sankcje".

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył podczas wtorkowych rozmów z amerykańską sekretarz stanu, że Rosja z rezerwą podchodzi do nowych sankcji przeciwko Iranowi. Jego zdaniem, nałożenie ich w tej chwili przyniosłoby efekty odwrotne od spodziewanych. Ławrow podkreślił, że wysiłki społeczności międzynarodowej powinny być skoncentrowane na dyplomacji.

Wizyta Clinton w Moskwie jest pierwszą, od kiedy objęła ona swój urząd oraz od czasu, gdy prezydent USA Barack Obama ogłosił nowy początek w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, a także odstąpił od planów ulokowania elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Jednym z jej celów była ocena postępu w negocjacjach w sprawie nowego traktatu, ograniczającego potencjały ofensywne obu krajów, który ma zastąpić wygasający 5 grudnia układ o redukcji broni strategicznych z 1991 roku (START-1). Obie strony wyrażają przekonanie, że negocjatorzy zdążą na czas.

Clinton potwierdziła w wywiadzie dla Echa Moskwy, że USA zgodziły się, by eksperci z Rosji mogli dokonywać inspekcji na amerykańskich obiektach nuklearnych. "Chcemy wprowadzić system kontroli. Kontrole takie będą obejmowały wizyty ekspertów na obiektach drugiej strony. Podchodzimy do tego w sposób otwarty" - wyjaśniła.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej będzie się opierał na okrętach wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3, co umożliwia przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie, w tym ewentualnie w Polsce.

Dotychczasowy plan zakładał budowę w Polsce bazy dla 10 rakiet przechwytujących i radaru wczesnego ostrzegania w Czechach. System miał bronić przed rakietami dalekiego zasięgu nadlatującymi z Iranu. Nowa tarcza w jej początkowej konfiguracji obliczona będzie na rakiety średniego i krótkiego zasięgu.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)