Notowania

wiadomości
17.10.2013 11:33

Cmentarz i kaplicę Lehndorffów przejmie fundacja, która ma już pałac

Cmentarz i kaplicę grobową jednego z najznamienitszych pruskich rodów - Lehndorffów - przejmie od Skarbu Państwa Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury. Fundacja ta od paru lat opiekuje się już pałacem w Sztynorcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Cmentarz i kaplicę grobową jednego z najznamienitszych pruskich rodów - Lehndorffów - przejmie od Skarbu Państwa Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury. Fundacja ta od paru lat opiekuje się już pałacem w Sztynorcie. *

Cmentarz i kaplica grobowa rodu Lehndorffów znajdują się na zachodnim półwyspie Jeziora Sztynorckiego. Jest to bardzo odludne i trudno dostępne miejsce, łatwiej tam dotrzeć wodą, niż lądem. Formalnie teren ten należy do Skarbu Państwa i jest w zarządzie węgorzewskiego starostwa powiatowego. Wkrótce umową darowizny zostanie on przekazany przez węgorzewskie starostwo Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Jak poinformowała PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek wojewoda właśnie wydał zgodę na przekazanie tego terenu.

Cmentarz i kaplica od lat są solą w oku lokalnych samorządowców z Węgorzewa, którym brakowało środków choćby na prace zabezpieczające niszczejące obiekty.

"Dlatego postanowiłam namówić do przejęcia tego terenu fundację, która od kilku lat opiekuje się pałacem w Sztynorcie. Przecież cmentarz jest integralną częścią tego terenu, tam spoczywają mieszkańcy pałacu. Uznałam też, że gdy fundacja będzie pozyskiwać środki na remont pałacu niejako +w pakiecie+ może też pozyskać pieniądze na remont kaplicy i odnowienie cmentarza na półwyspie" - powiedziała w rozmowie z PAP starosta węgorzewska Halina Faj, z której szacunków wynika, że do uratowania kaplicy i uporządkowania cmentarza potrzeba ok. 150-200 tys. zł. Starosta w przeszłości próbowała pozyskać te pieniądze m.in. z programu operacyjnego "Ryby", czy od Lasów Państwowych - bezskutecznie.

Dyrektor zarządzający Fundacji Eugeniusz Gorczyca w rozmowie z PAP przyznał, że "fundacja dała się namówić na przejęcie tego terenu" z powodów historycznych.

"Jesteśmy właścicielami pałacu oraz 6,5 tys. ha ziemi przy nim. Od kilku lat prowadzimy prace, które mają uratować to wyjątkowe miejsce, podejmiemy też działania, by cmentarz i kaplica zostały uratowane. Będziemy zabiegać o pieniądze na ten cel" - zadeklarował Gorczyca.

Dzięki środkom pozyskanym przez Fundację w ostatnich latach w barokowym sztynorckim pałacu wyremontowano dach, wykonano konstrukcje podpierające stropy, obecnie dzięki środkom ministerstwa kultury wykonywane jest umocnienie korony murów i podmurowywane są piwnice. Wszystkie te prace służą ratowaniu zabytku przed zawaleniem się.

"Stan tego wyjątkowego obiektu jest wstydliwy dla nas wszystkich, musimy Sztynort ocalić i zrobimy to" - zadeklarował w rozmowie z PAP Gorczyca.

Pałac w Sztynorcie to miejsce wyjątkowe w kilku względów, przede wszystkim zaś tego, że od XV wieku do końca II wojny światowej mieściła się tu siedziba jednego z najważniejszych pruskich rodów - Lehndorffów, którzy odgrywali ważną rolę m.in. w dyplomacji Polski i Niemiec.

Ostatnim mieszkańcem tego pałacu był Heinrich Graf von Lehndorff, który 20 lipca 1944 próbował w nieodległym Wilczym Szańcu zgładzić Hitlera. Żonie i córkom tego Lehndorffa udało się przeżyć wojnę, a jedna z córek - Vera Gottliebe Anna Graefin von Lehndorff znana jako "Veruschka" została znaną modelką, aktorką i fotografem.

Opiekująca się pałacem w Sztynorcie Fundacja w porozumieniu z rodziną Lehndorffów chce w tym miejscu utworzyć m.in. muzeum tego rodu i wyposażyć sale w oryginalne sprzęty odzyskane w 2010 roku z niemieckich muzeów przez właścicielki (chcą one oddać je w depozyt). W pałacu ma się też mieścić szkoła nauki dawnego rzemiosła dla młodzieży z Polski i Niemiec.

"Ciągle szukamy też pomysłów na funkcjonowanie pałacu po remoncie. Na pewno będziemy chcieli kooperować z sąsiadami, właścicielem portu. Może by u nas się szkolili, czy wynajmowali sale? Hotelu na pewno tam nie urządzimy" - powiedział PAP Gorczyca.

Od kilku lat ze względów bezpieczeństwa pałac w Sztynorcie jest niedostępny dla zwiedzający. Na półwysep z cmentarzem i kaplicą latem często zaglądają żeglarze. (PAP)

jwo/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz