Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co 10. papieros w Polsce jest nielegalny

0
Podziel się:

W ciągu czterech lat wartość sprzedaży nielegalnych papierosów w Polsce wzrosła o ponad 130 procent.

Co 10. papieros w Polsce jest nielegalny
(Dafin /Dreamstime)
bEEsmYQB

Ponad 10 procent rynku tytoniowego to papierosy pochodzące z przemytu lub z nielegalnych polskich fabryk. Straty Skarbu Państwa tylko z tytułu niepłaconej akcyzy sięgają rocznie około trzech miliardów złotych - oceniają eksperci.

Według danych organizacji Pracodawcy RP wartość sprzedaży nielegalnych papierosów w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła w Polsce o 134 procent. Natomiast z danych Służby Celnej wynika, że tylko w 2010 roku. zatrzymano prawie 750 mln sztuk nielegalnych papierosów.

Papierosy z przemytu docierają do nas głównie przez wschodnią granicę, z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, a nawet z Chin. Przedstawiciele branży tytoniowej wskazują na dwie główne przyczyny dużej skali procederu. Pierwsza to ogromna rentowność przedsięwzięcia: różnica w cenie paczki papierosów między Ukrainą a Polską wynosi około 1,5 euro. Maksymalnie zapakowany TIR jest w stanie przewieźć 500 tysięcy paczek, co może dać 750 tysięcy euro zarobku. W opinii kpt. Straży Granicznej Arkadiusza Olejnika, Polska jest jednak tylko krajem tranzytowym. Większość przemycanych papierosów trafia do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Paczka papierosów kosztuje tam około 8 euro.

bEEsmYQD

[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t37321.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/firmy;tytoniowe;sponsoruja;sluzbe;celna,39,0,802343.html) Firmy tytoniowe sponsorują Służbę Celną
Drugą przyczyna to stosunkowo niskie kary. Przestępcy z gangów papierosowych dostają wyroki od roku do kilku lat więzienia, do tego kilkanaście tysięcy złotych grzywny, co przy ich zarobkach stanowi drobnostkę - tłumaczą przedstawiciele branży tytoniowej odpowiedzialni za walkę z nielegalnymi papierosami. Ryzyko biznesowe tej działalności jest niezwykle niskie, a opłacalność porównywalna do biznesu narkotykowego - dodają.

Są trzy rodzaje działalności przemytniczej. Pierwsza, indywidualna prowadzona jest na własny, niewielki, rachunek. W drugiej wykorzystuje się pracę _ mrówek _, osób trudniących się przenoszeniem lub przewożeniem papierosów przez granicę. - _ Często idą z Polski na Ukrainę obładowani np. w mięso, a wracają z papierosami. Tuż za granicą znajdują się tzw. punkty konsolidacyjne, zbierające towar do paru milionów sztuk, aby dalej go dystrybuować do Polski, Niemiec lub Wielkiej Brytanii _ - powiedział pracownik jednej z firm tytoniowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t130943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/papierosy;w;mandarynkach;-;przemyt;do;bulgarii,252,0,765948.html) Tytoń w cytrusach - przemyt do Bułgarii
Trzeci rodzaj przemytu to przerzuty na dużą skalę tirami, autobusami i pociągami, organizowane przez międzynarodowe grupy przestępcze. Nielegalne papierosy celnicy i pogranicznicy odkrywają w różnych miejscach samochodów czy pociągów: podwójnych dachach, podłodze, w pociągowej toalecie - za lustrem lub przy spłuczce, w ramach okiennych. Papierosy znajdowano także w fabrycznie zapakowanych lodówkach, fabrycznie zamkniętych puszkach czy w mrożonym chlebie. Ostatnio odnotowano przypadek spławienia kontrabandy Bugiem w szczelnie ofoliowanych pakietach, które _ przypadkowi _ żeglarze wyłowili z wody na jacht.

Nielegalne fabryki podrabianych papierosów mają często ukryte wejścia lub działają _ pod przykrywką _ chłodni, stolarni czy chlewni. Od 2004 roku w Polsce ujawniono 21 takich wytwórni. Tym procederem zajmują się zorganizowane duże grupy przestępcze - używany sprzęt do produkcji i paczkowania kosztuje około 1,5 miliona złotych. Do tego konieczne jest wynajęcie hali o powierzchni około tysiąca mkw., odpowiednie wyciszenie szumu maszyn, agregat prądu oraz około 10-20 ton krajanki (odpowiednio spreparowanego tytoniu).

bEEsmYQJ

[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t37320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lepiej;przemycac;papierosy;niz;narkotyki,87,0,844375.html) Lepiej przemycać papierosy niż narkotyki
Działalność jest jednak niezwykle opłacalna - z profesjonalnej linii produkcyjnej może zejść miesięcznie do 60 milionów sztuk papierosów, co powoduje, że już w ciągu miesiąca koszt inwestycji się zwraca. Pracownicy takich fabryk nie znają się z osobami zatrudnionymi przy transporcie, dystrybucji i sprzedaży. Mogą nawet dwa miesiące nie wychodzić na zewnątrz - w wytwórniach są bardzo dobre warunki logistyczne: są łazienki, kuchnie, zapasy żywności.

Do produkcji zatrudnia się wysoko wyspecjalizowanych operatorów maszyn. Są to głównie obywatele Polski, Bułgarii i Ukrainy, którzy pracowali kiedyś w legalnych fabrykach papierosów i potrafią stworzyć linię produkcyjną oraz odpowiednio ją konserwować. Ich zarobki wynoszą zwykle po kilka tysięcy złotych.

Jak podkreślił pytany o sprawę szef Służby Celnej Jacek Kapica, wzrost wartości sprzedaży nielegalnych papierosów w Polsce wynika ze wzrostu ich ceny na czarnym rynku. - _ Od kilku lat podejmujemy bardzo intensywne działania związane z ochroną granicy zewnętrznej, zwalczaniem przemytu i obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi, właśnie po to, aby ograniczać nielegalny rynek. Działania te pozostaną także naszym priorytetem na najbliższe lata _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/co;drugi;bulgar;pali;papierosy;z;przemytu,162,0,762018.html) Co drugi Bułgar pali papierosy z przemytu Bułgarskie służby celne twierdzą że, w 40 proc. miejscowości sklepy nie mają zezwoleń na handel tytoniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracodawcy;rp;apeluja;o;zahamowanie;przemytu,155,0,899227.html) Budżet państwa stracił na tym 6 miliardów Pracodawcy RP apelują o zahamowanie przemytu na polskich granicach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t13629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/24;osoby;przed;sadem;za;przemyt;papierosow,168,0,866728.html) 24 osoby przed sądem za przemyt papierosów Trwające od 2 lat śledztwo prowadzone przez śląski oddział Straży Granicznej przyniosło efekty.
bEEsmYRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)