Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co piąty rubel na armię jest rozkradany

0
Podziel się:

Główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej Siergiej Frindinski
oświadczył we wtorek w wywiadzie dla rządowej Rossijskiej Gaziety, że 20 proc. środków
przeznaczanych co roku na zakup uzbrojenia i usług dla rosyjskich sił zbrojnych jest rozkradana.

Co piąty rubel na armię jest rozkradany
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Główny prokurator wojskowy Federacji Rosyjskiej Siergiej Frindinski oświadczył w wywiadzie dla rządowej _ Rossijskiej Gaziety _, że 20 proc. środków przeznaczanych co roku na zakup uzbrojenia i usług dla rosyjskich sił zbrojnych jest rozkradana.

Fridinski nie podał żadnych liczb. Wiadomo jednak, że w budżecie federalnym na 2011 rok na obronę przeznaczono ponad 1,5 bln rubli - prawie 53 mld dolarów. Premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że w ciągu najbliższych 10 lat na modernizację armii rząd przeznaczy 20 bln rubli (700 mld dolarów).

_ - Z roku na rok na cele obrony przeznacza się coraz więcej pieniędzy, a efekty są znikome. Za to doskonalone są sposoby ich nielegalnego zawłaszczania. Fałszerstwa, podrabianie dokumentów i łapówki przy realizacji zamówień państwowych - wszystko to jest w arsenale oszustów _ - powiedział wojskowy prokurator.

_ - W efekcie rozkradane są ogromne pieniądze, praktycznie co piąty rubel. A armia otrzymuje niskiej jakości sprzęt i uzbrojenie _ - dodał.

Jako przykład Frindinski podał wykorzystywanie podrabianych części zamiennych zamiast nowych. _ W tych dniach organy prokuratury wojskowej zakończyły kontrolę w 275 lotniczych zakładach remontowych, w których dyrektorzy i ich podwładni w porozumieniu z dostawcami przy naprawach sprzętu wykorzystywali używane, stare, a nawet niesprawne węzły i agregaty. Dokumentacja techniczna na nie była podrobiona _ - powiedział.

Dwa tygodnie temu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostro skrytykował rząd Putina i szefów koncernów zbrojeniowych za niewykonanie planów zakupu uzbrojenia dla sił zbrojnych w 2010 roku.

_ - Dlaczego nie wykonano? Czekam na odpowiedź, z wnioskami. Macie zapewne świadomość, że dawnymi czasy połowa z obecnych tutaj zajmowałaby się już aktywną pracą fizyczną na świeżym powietrzu _ - oświadczył Miedwiediew. Według Findinskiego, jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest korupcja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gwaltownie;rosnie;liczba;skorumpowanych,148,0,769428.html) Gwałtownie rośnie liczba skorumpowanych W Rosji zatrzymano blisko tysiąc milicjantów i żołnierzy. To o połowę więcej niż rok wcześniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;rosji;wykryto;ponad;35;tys;przypadkow;korupcji,18,0,700178.html) W Rosji wykryto ponad 35 tys. przypadków korupcji Średnia wysokość jednej łapówki wręczanej w Rosji to 42,5 tys. rubli (około 1000 euro).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)