Notowania

coraz
24.12.2010 08:04

Coraz więcej "ani - ani" w Hiszpanii

W Hiszpanii rośnie pokolenie "ani - ani" - młodych ludzi, którzy ani nie studiują, ani nie pracują. Jest ich coraz więcej - już ponad 15 procent według ostatniego raportu OECD. To jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Hiszpanii rośnie pokolenie "ani - ani" - młodych ludzi, którzy ani nie studiują, ani nie pracują. Jest ich coraz więcej - już ponad 15 procent według ostatniego raportu OECD. To jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej. *

Liczbę hiszpańskich "ani - ani" wyprzedzają jedynie Włosi: niepracujących i niestudiujących młodych ludzi między 16 i 24 rokiem życia jest we Włoszech prawie 16 procent. Średnia w całej UE to ok. 10 procent.

Hiszpańska młodzież ma także niewielki kontakt z urzędami pracy. Raport zwraca uwagę na konieczność podjęcia odpowiednich działań przez rząd, podając jako przykład programy skierowane do młodych w Wielkiej Brytanii oraz pomoc w poszukiwaniu pierwszego zatrudnienia w Belgii.

Młodzi Hiszpanie często porzucają naukę - wskaźnik opuszczenia szkół jest w tym kraju jeden z najwyższych w UE - 35,6 procent. To dwa razy więcej niż średnia w pozostałych krajach UE (15 proc.).

Raport podkreśla, że młodzi ludzie mają mniej niż 50 procent szans na znalezienie pracy w porównaniu z osobami starszymi od nich i alarmuje, że niewiele rządów podejmuje działania na rzecz zatrudniania młodzieży.

W Hiszpanii wskaźnik bezrobocia wśród młodych ludzi wzrósł do prawie 38 procent w 2009 roku.

"Musimy uczyć się od krajów, w których młodym jest łatwiej znaleźć pracę, jak w Danii, Holandii, Szwajcarii i Austrii - powiedział sekretarz generalny OECD, Angel Gurria. - Trzeba inwestować w młodzież, by uniknąć pokolenia sfrustrowanego i z ryzykiem marginalizacji społecznej".

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ klm/ ala/

Tagi: coraz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz