Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Coraz więcej list wyborczych zarejestrowanych

0
Podziel się

Coraz więcej list kandydatów do Parlamentu
Europejskiego jest rejestrowanych w całej Polsce. PSL zgłosił już
listy we wszystkich okręgach wyborczych.

bEiNrzgB

Coraz więcej list kandydatów do Parlamentu Europejskiego jest rejestrowanych w całej Polsce. PSL zgłosił już listy we wszystkich okręgach wyborczych.

7 czerwca Polacy wybiorą 50 eurodeputowanych. Listy z kandydatami komitety wyborcze mogą rejestrować do wtorku do północy.

Podczas gdy w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL Waldemar Pawlak ogłosił, że ludowcy zgłosili listy we wszystkich okręgach, niektóre komitety ciągle nie ustaliły ostatecznego kształtu swoich list.

bEiNrzgD

Na razie nie zostało przesądzone, czy Andrzej Szejna wystartuje do PE z pierwszego miejsca na liście SLD-UP w okręgu małopolsko- świętokrzyskim. Jak poinformowała w czwartek posłanka Lewicy Joanna Senyszyn, być może to ona jednak będzie otwierać tę listę.

"Ta sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta, toczą się rozmowy koalicyjne" - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie Senyszyn.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa SLD wynika jednak, że Szejna otworzy listę, a Senyszyn nie tyle ubiega się o miejsce pierwsze na liście Sojuszu, co "gra" o "dwójkę" na tej liście. (Wstępny kształt list przewidywał, że Senyszyn znajdzie się na miejscu siódmym).

W piątek listy do europarlamentu ma zamknąć PiS. Według informacji PAP, zbliżonych do kierownictwa partii w piątek zbierze się Komitet Polityczny. Sekretarz Generalny PiS Jarosław Zieliński przyznaje, że zebranie Komitetu odbędzie się "najprawdopodobniej w tym tygodniu".

bEiNrzgJ

PiS do tej pory zarejestrował listy zachodniopomorskie (liderem jest były minister spraw morskich Marek Gróbarczyk) i w Łodzi ("jedynką" jest związana z Radiem Maryja eurodeputowana Urszula Krupa). W czwartek zgłosił listę w okręgu warszawskim (tu liderem jest były prezydencki minister Michał Kamiński)
.

Jak powiedział PAP przymierzany do ostatniego miejsca na liście PiS w Małopolsce były polityk LPR Bogdan Pęk, z tego co wie o jeden dzień - właśnie do piątku - została wstrzymana rejestracja listy małopolskiej. Pęk sugeruje, że może to być spowodowane właśnie tym, że decyzję w jego sprawie podjąć musi Komitet Polityczny PiS.

Tymczasem senator PiS Ryszard Bender potwierdził w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie, że będzie startował z pierwszego miejsca na liście Libertas w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Bender powiedział, że wiąże się z Libertas z "potrzeby podtrzymania dobrze rozumianego polskiego konserwatyzmu". "Liczę, że ugrupowaniem, które o ten konserwatyzm zadbało w Irlandii jeszcze więcej tego konserwatyzmu dostrzeże w siostrzanej Polsce" - powiedział Bender.

Z kolei - według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do LPR - do niedawna p.o. prezesa Ligi Wojciech Wierzejski wystartuje z pierwszego miejsca listy Libertas w Krakowie.

bEiNrzgK

W czwartek w okręgu wyborczym obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie zarejestrował listę komitet wyborczy PO. Z pierwszego miejsca tej listy startuje poseł Krzysztof Lisek, z drugiego wiceprezydent Białegostoku Tadeusz Arłukowicz, z trzeciego poseł Beata Bublewicz.

W woj. śląskim nadal jedyną zarejestrowaną listą kandydatów do europarlamentu jest lista PSL, którą otwiera b. marszałek woj. śląskiego, Janusz Moszyński.

Na rejestrację wciąż czeka także złożona już w poniedziałek śląska lista Polskiej Partii Pracy. Otwiera ją lider tego ugrupowania, a jednocześnie szef związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek. Trwa weryfikacja podpisów poparcia dla tej listy. Ponieważ jednak PPP zarejestrowała już listy w siedmiu okręgach, wiadomo już, że będzie zarejestrowana także na Śląsku.

W czwartek do rejestracji zgłoszono tam także śląskie listy PO (otwierają ją obecni europosłowie: Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Małgorzata Handzlik) i Unii Polityki Realnej (na czele jest jej śląski lider, Sławomir Sławski). Na piątek zgłoszenie list do rejestracji zapowiedziały PiS i Libertas.

bEiNrzgL

Olbrycht uruchomił w czwartek kanał w popularnym serwisie internetowym YouTube. To kolejny - obok spotkań z mieszkańcami, biuletynu informacyjnego, strony internetowej i wirtualnej wycieczce po europarlamencie - pomysł, dzięki któremu eurodeputowany chce przybliżyć zainteresowanym tematykę europejską i poinformować o swoich działaniach.

W czwartek w Warszawie zarejestrowano listę PPP. Otwiera ją Elżbieta Fornalczyk (organizatorka i przywódczyni pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie z lutego 2008 roku). Natomiast listę PPP na Podkarpaciu, podobnie jak pięć lat temu, otwiera lider związku zawodowego Sierpień 80 w rzeszowskim Zelmerze, Jerzy Wróbel.

W krakowskim okręgu wyborczym obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie w czwartek została zarejestrowana lista PO. Otwiera ją szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun, a kolejne miejsca zajmują: poseł Konstanty Miodowicz, obecny europoseł Bogusław Sonik oraz obecny wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Z piątego miejsca wystartuje sportowiec - żużlowiec Robert Wardzała z Tarnowa.

Również w Rzeszowie zarejestrowano listę PO. Otwiera ją Marian Krzaklewski. Na drugim miejscu jest liderka podkarpackich struktur tej partii poseł Elżbieta Łukacijewska. Na liście znalazł się także m.in. b. senator AWS Jerzy Borcz.

bEiNrzgM

W okręgu obejmującym woj. kujawsko-pomorskie listy zarejestrowały dwa komitety. Jako pierwszy listy zgłosił PSL, a drugi - komitet PPP. Listę PSL otwiera poseł Eugeniusz Kłopotek, który w Sejmie zasiada trzecią kadencję, a w przeszłości był wicewojewodą bydgoskim. (PAP)

rcz/ mkr/ rau/ rgr/ agy/ jwo/ kop/ mab/ kyc/ mab/ tgo/ ann/ ura/ jbr/

bEiNrzhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)