Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej osób po 80. roku życia decyduje się na zabiegi okulistyczne

0
Podziel się:

Coraz więcej osób po 80. roku życia decyduje się na zabiegi okulistyczne. W
ub. r. ze specjalistycznej pomocy w Szpitalu Klinicznym przy Ceglanej w Katowicach skorzystało
ponad 1,7 tys. pacjentów w tym wieku. W środę zabieg usunięcia zaćmy lewego oka przeszła 101-latka.

Coraz więcej osób po 80. roku życia decyduje się na zabiegi okulistyczne. W ub. r. ze specjalistycznej pomocy w Szpitalu Klinicznym przy Ceglanej w Katowicach skorzystało ponad 1,7 tys. pacjentów w tym wieku. W środę zabieg usunięcia zaćmy lewego oka przeszła 101-latka.

Pacjenci po 80. roku życia przechodzą przede wszystkim zabiegi usunięcia zaćmy - powiedziała podczas briefingu okulistka ze Szpitala Klinicznego przy Ceglanej dr hab. Dorota Wyględowska-Promieńska.

Dodała, że zabiegi wykonywane u pacjentach w późniejszym wieku należą do trudniejszych, gdyż soczewka oka jest "twardsza", "z reguły zmętniała".

Ze statystyk z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wynika, że 50 proc. pacjentów, którzy decydują się na okulistyczny zabieg operacyjny to osoby po 60-65 roku życia; pacjenci po 85 roku życia stanowią ok. 15 proc.

W środę zabiegowi usunięcia zaćmy lewego oka została poddana mająca 101 lat pacjentka z Katowic. "Pacjentka czuje się dobrze" - poinformowała po zakończonym zabiegu rzeczniczka szpitala Anna Ginał. Nie jest to najstarsza pacjentka poddana zabiegowi okulistycznemu w Szpitalu Klinicznym przy Ceglanej. "Parę lat temu mieliśmy pacjentkę w wieku 102 lat" - poinformował szpital.

Zabieg usunięcia zaćmy standardowo trwa ok. 15 minut. O tym, jaką pooperacyjną ostrość wzroku uzyska pacjent, decyduje m.in. stan miejscowy siatkówki. "Pacjenci w większości przypadków uzyskują bardzo zadowalającą ostrość wzroku, mogą oglądać telewizję, samodzielnie się poruszać, czytać. Jeżeli nie ma innych dodatkowych obciążeń, to pacjenci są naprawdę zadowoleni" - dodała Wyględowska-Promieńska.

Zaćma to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, jest jedną z przyczyn ślepoty.(PAP)

ktp/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)