Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 12:59

Coraz więcej pasażerów na gdańskim lotnisku

W listopadzie w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużono ponad 201 tysięcy pasażerów, o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Od początku 2013 r. obsłużono prawie 2 mln 650 tys. pasażerów, o 2,5 procent mniej niż w roku poprzednim.

Podziel się
Dodaj komentarz

W listopadzie w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużono ponad 201 tysięcy pasażerów, o 7,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Od początku 2013 r. obsłużono prawie 2 mln 650 tys. pasażerów, o 2,5 procent mniej niż w roku poprzednim.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy gdańskiego portu lotniczego, Michał Dargacz, mniejsza liczba obsłużonych pasażerów w br. jest efektem tego, że w ubiegłym roku do znaczącego wzrostu liczby pasażerów przyczyniła się działalność linii lotniczych OLT związanych z parabankiem Amber Gold. Z linii działającej od kwietnia do lipca 2012 roku skorzystało ponad 227 tysięcy osób. Na wyjątkowo dużą liczbę pasażerów obsłużonych w ub. roku w Gdańsku wpływ miały także mistrzostwa w piłce nożnej EURO 2012, z powodu których w Gdańsku obsłużono ok. 40 tys. pasażerów.

Dargacz dodał, że od kwietnia do lipca 2013 roku gdański port obsłużył mniej pasażerów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Uważa, że do końca roku ich liczba powinna osiągnąć poziom z ubiegłego roku.

W sezonie zimowym w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 40 portów lotniczych, m.in. do: Berlina (Airberlin), Popradu (Eurolot), Frankfurtu, Monachium (Lufthansa), Bristolu, Cork, Dublina, Londynu Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge (Ryanair) Kopenhagi, Oslo (SAS) oraz Barcelony, Bergen, Eindhoven, Glasgow-Prestwick, Goteborga i Paryża-Beauvais (WizzAir).

W sezonie zimowym w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć m.in. do: Sharm al Sheik, Hurghady, Erzurum, Popradu, Werony, Tel Awiwu oraz na Teneryfę i Fuerteventurę. W ubiegłym miesiącu jeden z największych touroperatorów operujących z Gdańska - ITAKA, zapowiedział wprowadzenie w lecie 2014 roku lotów na Maderę, Cypr, do Włoch i do Maroka.

W ubiegłym roku w gdańskim porcie zakończyła się realizacja inwestycji o wartości prawie 400 mln zł. Oprócz oddanego do użytku nowego terminalu zbudowano też m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. Po rozbudowie lotnisko może obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, czyli dwa razy więcej niż wcześniej. W 2012 roku z gdańskiego lotniska skorzystało 2 mln 906 tys. pasażerów, tj. o 18 proc. więcej niż w roku 2011 roku. (PAP)

bls/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz