Notowania

kobieta
01.07.2009 18:49

Curie-Skłodowska - kobietą o największym wpływie na naukę

Maria Curie-Skłodowska, pionierka w dziedzinie badania radioaktywności oraz odkrywczyni radu i polonu, w konkursie rozpisanym przez brytyjski prestiżowy tygodnik "New Scientist" została uznana za "kobietę, która wywarła największy wpływ na naukę".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Maria Curie-Skłodowska, pionierka w dziedzinie badania radioaktywności oraz odkrywczyni radu i polonu, w konkursie rozpisanym przez brytyjski prestiżowy tygodnik "New Scientist" została uznana za "kobietę, która wywarła największy wpływ na naukę". *

Na polską badaczkę w sferze fizyki i chemii, która miała polskie i francuskie obywatelstwo, oddało głosy 25,1 proc. uczestników ankiety. Wzięło w niej udział 800 osobistości z międzynarodowego świata nauki.

Celem badania było uzmysłowienie opinii publicznej wkładu kobiet w badania naukowe i zwrócenie uwagi na brak współczesnych badaczek, które inspirowałyby młode kobiety do wyboru kariery naukowca.

Drugie miejsce po Marii Curie-Skłodowskiej uczestnicy ankiety przyznali brytyjskiej biofizyczce Rosalindzie Franklin, która dostała 14,2 proc. głosów. Matematyczka Hypatia z Aleksandrii, która żyła w IV wieku naszej ery, otrzymała 9,4 proc. głosów, a północnoirlandzka fizyczka Jocelyn Bell Burnell - 4,7 proc.

Następne miejsca na liście zajęły brytyjska matematyczka Augusta Ada Byron King, hrabina de Lovelace (4,5 proc), austriacka fizyczka Lise Mertner (4,4 proc), brytyjska chemiczka Dorothy Hodgkin (3,8 proc), matematyczka francuska Sophie Germain (3,7 proc), biolożka z USA Rachel Cason i brytyjska biolożka Jane Goodall (2,7 proc).

Redaktor naczelny "New Scientist" Roger Highfield powiedział, że ankieta wskazuje na "żywotną potrzebę" podkreślania wpływu, jaki kobiety wywierają na naukę. (PAP)

ik/ kar/

4238129

Tagi: kobieta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz